USA uppmanar privata företag som blivit hackade att ”hacka tillbaka”. Utspelet kommer när iranska hackare hotar med cyberkrig.
USA:s nya strategi: "Hackade? Hacka tillbaka"

En ny aggressiv strategi från USA:s sida kommer samtidigt som iranska hackare hotat med cyberkrigföring på en ny nivå.
”Detta är bara början på en ny era av cyberkrigföring”, varnade Handala, en iransk hackergrupp, efter att ha brutit in i Stryker, ett amerikanskt läkemedelsföretag, tidigare denna månad.
Enligt gruppen raderade man data på mer än 200 000 servrar och enheter och störde mycket av företagets verksamhet.
Iran har en lång historia av cyberattacker mot amerikanska intressen som svar på verkliga sammandrabbningar.
Mot den ställer nu USA sin nya cyberstrategi, presenterad tidigare i mars.
Svarta rekordet: Snart en halv miljard hackade konton. Dagens PS
Mer aggressiv strategi
Strategin markerar en tydlig kursändring, där USA går från försvar till en mer aggressiv hållning när det gäller hur man tänker bete sig i cyberrymden.
”Vi kommer att agera snabbt, medvetet och proaktivt för att avaktivera cyberhot mot Amerika”, förklarar man i det 7-sidiga dokumentet.
Man ska störa hoten och dem bakom hoten ”innan de bryter mot våra nätverk”, vilket antyder att USA vill angripa deras källa i förebyggande syfte.
Administrationen är också angelägen om att uppmuntra privata företag att ta saken i egna händer genom att ”hacka tillbaka”, snarare än att vänta på regeringen.
Det är ett beteende som för närvarande är olagligt, även i USA, påpekar The Economist.
Tror på sig själva
Strategin uttalar entusiastisk tilltro till USA:s offensiva cyberkapacitet. Den hänvisar till kidnappningen av Venezuelas president Nicolás Maduro i januari, där cyberverktyg påstås ha lämnat Venezuelas försvar ”blint och oförstående” under kidnappningsräden.
Även kriget i Iran har belyst cyberspionagets roll: Israel sägs ha hackat sig in i trafikkameror i Teheran, vilket gjorde det möjligt att spåra ayatolla Ali Khameneis rörelser innan han mördades 28 februari.
USA:s nya cyberstrategi säger inget om landets centrala motståndare. Man anspelar på Kina – utan att nämna landet vid namn – i en hänvisning till ”digital teknik som bär på inbäddad censur, övervakning och ideologisk partiskhet”.
Inget mer än så och inget om Rysslands alltmer aggressiva cybersabotage i Europa eller Nordkoreas omfattande cyberbrottslighet.

”Två helt olika sporter”
Det som är den stora frågan nu är om offensiv styrka kan kompensera defensiv svaghet för USA:s del.
”Det handlar inte om att spela offensivt och försvarsspel samtidigt”, menar Ciaran Martin, tidigare chef för Storbritanniens nationella cybersäkerhetscenter som arbetar nära USA.
”Det är två helt olika sporter.”
Att släcka lamporna i Caracas har lite, om ens något, gemensamt med att skydda rörledningar i USA från cybersabotage, säger Martin med en blinkning mot aktionen i Venezuela.





