Dagens PS

Trump vill öppna ökända fängelset

Donald Trump vill öppna klassiskt fängelse igen
Den klassiska fängelseön utanför San Francisco. Nu vill Donald Trump öppna det ökända fängelset på Alcatraz igen, enligt ett nytt utspel. (Foto: Pontus Lundahl/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 05 maj 2025Publicerad: 05 maj 2025

Det rymningssäkra fängelset som stängde 1963 kan öppna igen. Donald Trump vill få tillbaka Alcatraz, fängelset på ön utanför Kaifornien.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Du har sett ön i filmer som Resident Evil:Death Island, The Book of Elil, X-Men: The Last Stand, Catch me if you can, Escape from Alcatraz och ett dussin andra filmer.

Två av filmerna, Escape from Alcatraz och The Rock, handlar om hur omöjligt det ska vara att rymma härifrån, men där den förstnämnda visar att det inte är det.

Nu kan det bli så att fler får möjlighet att försöka. USA:s nye härskare Donald Trump vill nämligen att det ökända fängelset på Alcatraz ska återöppnas, rapporterar Yle.

Som vanligt använder Trump en presidentorder för initiativet. När man inte vill gå omvägen över demokratiskt fattade beslut och lagändringar är presidentordrar den väg en amerikansk president har att ta till.

Nya problem: USA:s svarta lista full av fel. Dagens PS

”De mest hänsynslösa” till Alcatraz

Donald Trump skriver nu i ett inlägg på sociala medier att han gett order om att öppna och bygga ut fängelset på Alacatraz.

Där ska ”landets mest hänsynslösa och våldsamma brottslingar inhysas”, skriver Trump, refererar Yle.

Alcatraz, ett klassiskt före detta fängelse, ligger på en ö utanför San Francisco i Kalifornien och är i dag ett populärt turistmål.

ANNONS

När Trump återvände till Vita huset som president förklarade han, i förbifarten, för journalister att återöppnandet av Alcatraz bara var ”en idé han fått”.

Det är en symbol för lag och ordning”, sade Trump då.

ANNONS

Senaste nytt

”Förslaget om Alcatraz är oseriöst”

Demokraten och före detta talmannen Nancy Pelosi från Kalifornien har redan sågat Trumps förslag.

”Alcatraz stängdes för över 60 år sedan. Det är nu en mycket populär nationalpark och en stor turistattraktion. Presidentens förslag är oseriöst”, skriver Pelosi på X.

Alcatraz öppnade år 1934 men stängdes redan 29 år senare för att det blev för dyrt att driva.

Man konstaterade då att fängelset kostade tre gånger så mycket som andra federala fängelser, bland annat eftersom det låg på en ö.

Fängelset ansågs rymningssäkert men 36 fångar har sammanlagt försökt rymma från fängelset. Officiellt har inget försök lyckats men fem fångar saknas efter att ha rymt, men antas ha drunknat.

Bland de brottslingar som suttit på Alcatraz finns Al Capone, vilket också skildrats i boken ”Al Capone does my skirts”.

ANNONS

Vill lägga tull på filmer

Böcker och filmer om Alcatraz och görs det fler sådana bör de vara amerikanska, för att relatera till ytterligare ett nytt utspel från Donald Trump.

Han vill nämligen lägga tullar på 100 procent på filmer som spelas in utanför USA.

Enligt honom dör den amerikanska filmindustrin snabbt eftersom andra länder ”erbjuder alla slags incitament för att dra iväg amerikanska filmskapare och studior från USA”.

”Vi vill att filmer görs i USA igen”, avslutar han sitt inlägg på sin sociala medieplattform Truth Social.

Kontroll över kulturen

USA hör till de länder som årligen toppar listorna över antal producerade filmer. Det är oklart om tullarna också skulle gälla amerikanska produktioner som helt eller delvis spelas in utomlands. Nattens utspel får tolkas som att Trump, i likhet med övriga regenter världen över som velat få kontroll över och avrusta demokratiska institutioner, nu går vidare mot kulturen och makten över den.

Australien ratar Trump-politik – valde Labor. Dagens PS

Kaos och kritik – 100 dagar med Trump. Realtid

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS