Dagens PS

Trump får mer makt – Högsta domstolen ger grönt ljus

Högsta domstolen i USA ger mer makt till Trump. (
Högsta domstolen i USA ger mer makt till Trump. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 11 dec. 2025Publicerad: 11 dec. 2025

Det blir numera lättare för Donald Trump att få igenom sina beslut, sedan Högsta domstolen uppger att lägre domstolar inte lika lätt kommer kunna blockera presidenten längre. Grönt ljus för Trump framöver med andra ord.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Högsta domstolen ger Trump mer makt

Lägre domstolar i USA har snabbt kunnat blockera kontroversiella beslut från Vita huset men nu har Högsta domstolen beslutat att sådana beslut inte ska vara lika lätta att utfärda, vilket innebär att presidenter som Donald Trump därmed får mer makt, med betydligt mindre juridiskt motstånd.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

Lägger sig i Netflix-affär

Att Trump vill vara delaktig i det mesta som rör USA:s ekonomi råder det inga tveksamheter om – han var snabb med att uttala sig om Netflix köp av Warner Bros, där presidenten varnar för att bolaget kan få för stor marknadsandel efter affären.

”De har en väldigt stor marknadsandel och när de får Warner Bros – då ökar den andelen mycket. Så jag vet inte, det får bli upp till några ekonomer att bedöma. Och dessutom kommer jag också vara involverad i det beslutet”, säger han.

Donald Trump har uttryckt skeptiska tankegångar kring Netflix ambition att förvärva Warner Bros. (Foto: Jae C. Hong/AP/TT)

Makt står högt på schemat för Trump och därför är det positivt för honom att Högsta domstolen nu även ger honom stärkt immunitet och handlingsutrymme, både inom landets gränser och utomlands.

Agerar mer självständigt

Som president kan Trump agera mer självständigt, med större frihet att driva sin agenda utan att stöta på institutionella hinder.

ANNONS

Grönt ljus för presidenten innebär att den exekutiva makten blir betydligt mer centraliserad när Trump får större handlingsfrihet. Detta kan leda till effektivare beslutsfattande, men också riskera att demokratins balanssystem rubbas skriver The Economist.

”Det öppnar upp möjligheten till ren korruption”, säger William Kovacic, en republikan som tjänstgjorde som kommissionär och sedan ordförande för FTC, Federal Trade Commission.

Lönar sig att ha nära band

Att vara kompis eller ha nära band till Trump på något sätt kommer alltså att belöna sig framöver, varnar experterna.

Högsta domstolen kommer även ge Trump rätt att sparka myndighetschefer som inte står på rätt politisk sida.

Maktbalansen har rubbats när en person helt plötsligt har fått lite väl mycket att säga till om.

Läs även:

Trump: “Europas ledare är svaga” – Putin vinner. Dagens PS

Trump till attack mot Sverige – hyllas samtidigt av Kreml. Dagens PS

ANNONS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS