För att undvika visumproblem uppmanar flera amerikanska universitet nu internationella studenter att stanna kvar i USA över sommaren. Och, flera svenska studenter uppger att de inte kunnat boka tider inför höstterminen hos amerikanska ambassaden i Stockholm.
Svenska studenter i USA varnas för att resa hem


Mest läst i kategorin
Amerikanska ambassaden i Stockholm bokar, enligt obekräftade uppgifter, inte längre intervjuer för studentvisum. Enligt uppgifter till AP har processerna för studentvisum runt om i världen pausats medan myndigheten förbereder en utökad granskning av studenternas aktivitet på sociala medier.

Oro i svensk-amerikanska forum
I flera olika forum för svenska studenter i USA är diskussionerna just nu intensiva. Flera studenter uppger att det inte längre går att boka intervjuer för visum på amerikanska ambassaden i Stockholm. Olika strategier diskuteras, och många studenter är oroliga. En del är förvånade.
”Oj, jag hade ingen aning om att pausen gäller i Sverige också. Jag såg något på CNN om Harvard, men trodde att det bara berörde studenter från andra länder som varit i fokus nyligen,” skriver en svensk student.
Andra berättar att deras universitet uppmanar dem att stanna i USA över sommaren för att undvika problem med att komma in igen i tid till höstterminen. Det har även Politico skrivit om.
”Min skola säger att så länge du är inskriven för både nuvarande och kommande terminer behöver du inte förnya visumet, även om det har gått ut. Men då kan du inte lämna USA under tiden,” skriver en student.
En annan berättar att hon skulle ha åkt hem till Sverige den här veckan, men har valt att avboka resan.
Läs även: Trump stoppar svenska Harvard-studenter
Senaste nytt
Vågar inte lita på universitetens råd
Andra studenter skriver att de inte vågar följa universitetens råd och stanna i USA över sommaren. De pekar på att även om de har ett giltigt så kallat I-20 från universitetet så är de rädda för att få problem senare.
Ett I-20 är ett officiellt dokument som utfärdas av amerikanska skolor till internationella studenter som blivit antagna till ett program. Det används sedan för att ansöka om studentvisum. Visum behövs för att resa in i USA.
Situationen är extra svår för nyantagna studenter som ser fram emot att börja sin utbildning i USA i höst. När de kan ansöka om visum är i nuläget oklart.
Det finns inga officiella siffror över hur många svenska studenter som varje år studerar på amerikanska universitet. Förra året ansökte dock 650 studenter om studiemedel från CSN för studier i USA.
ANNONS

Erfaren ekonomijournalist baserad i USA och Silicon Valley, med fokus på teknik, börs och makroekonomi.

Erfaren ekonomijournalist baserad i USA och Silicon Valley, med fokus på teknik, börs och makroekonomi.