I krig finns det vinnare och förlorare – där Ryssland är en ny oväntad vinnare i Irankriget.
Ryssland är vinnaren i Irankriget – drar in nya miljarder

Genom kaoset som just nu utspelar sig i världen drar Ryssland in pengar, mycket pengar.
Det står redan klart att landet trotsar den amerikanska blockaden av Kuba – och skickar olja och gas till ön.
Ryssland är vinnaren
Även i Irankriget är Ryssland en klar vinnare.
När Hormuzsundnet fortfarande är stängt och oljepriset skjuter i höjden drar Putin in ännu mer pengar till sin krigskassa.
Det beror mycket på att USA hävde sanktionerna mot Ryssland och tillfälligt beviljade Indien ett 30 dagars undantag för att köpa rysk olja till sina raffinaderier.
USA:s finansminister Scott Bessent kallade det en ”tillfällig åtgärd” och ett sätt att undvika ”Irans försök att ta global energi som gisslan”.

Drar in miljarder
Det är inga småsummor det handlar om för Putins gas, kol och olja – hela 7,7 miljarder euro under de två första veckorna av Irankriget, enligt Euronews.
När Hormuzsundet blockeras gynnar det Ryssland, som under varje dag under de första två veckorna i mars drog in 372 miljoner euro i oljeexporter, upp med 14 procent jämfört med en genomsnittlig dag i februari.
Oljepris på 150 dollar
När oljepriset nu fortfarande ligger en bit över 100 dollar fatet och experter varnar för att det kan landa på 150 dollar är det alltså Putin, som trots EU:s fortsatta sanktioner, är den fortsatta vinnaren.
De senaste fyra åren har EU arbetat för att fasa ut sitt beroende av rysk olja, gas och kol.
Att Ryssland nu drar nytta av ett nytt krig är därför en käftsmäll som unionen inte hade räknat med.
Läs även:
Experterna räknar med boräntor på 5 procent i flera år. Dagens PS





