Dagens PS

Svår balansgång när Merz besöker Vita huset

Merz
Den tyska förbundskanslern Friedrich Merz besöker Washington under torsdagen för ett möte med Donald Trump. Mycket står på spel för de båda statsmännen. (Foto: (Michael Kappeler/dpa via AP)
Jenny Folkesson
Jenny Folkesson
Uppdaterad: 05 juni 2025Publicerad: 05 juni 2025

På förhand har Friedrich Merz varnats för Donald Trump. Men under torsdagen möts de båda statsmännen för första gången i Washington.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Hur ska den tyska förbundskanslern egentligen förhålla sig till den amerikanska presidenten? Inför mötet står mycket på spel. Nyvalda Friedrich Merz fått information om hur han ska bemöta Donald Trumps oberäknelighet, skriver Yle.

Och det är ingen enkel sak att hantera presidenten. Samtidigt som man inte får trampa honom på tårna gäller det också att inte vara för undfallande eller smickrande.

Läs mer: Merz vald till kansler – nu väntar nästa utmaning. Dagens PS

Merz vill prata om Ukraina

Syftet med mötet – åtminstone från Merz sida – är att diskutera kriget i Ukraina.

“Den tyska regeringens mål är klara och förbundskanslern kommer att göra allt han kan för att övertyga den amerikanske presidenten om att arbeta för en rättvis vapenvila i Ukraina. Det här innebär också hot om nya sanktioner”, säger den tyske regeringstalesmannen Stefan Kornelius.

Men Ukrainakriget har onekligen kommit i bakgrunden för aldrig tidigare har diskussionen om hur en förbundskansler ska tala med en amerikansk president varit så på tapeten.

I förra veckan träffade Friedrich Merx Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och just kriget i Ukraina står högt upp på listan över samtalsämnen i Washington. (Foto: AP Photo/Markus Schreiber)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025
Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Trump har kritiserat Tyskland

ANNONS

Relationerna mellan de båda länderna är ansträngd. Tidigare har Trumpadministrationen bland annat öppet visat stöd för ytterhögerpartiet AfD.

Trump har också tidigare gått hårt åt Tysklands energipolitik och bygget av gasledningen Nord Stream 2. I det avseendet är läget nu annorlunda och det finns tecken på att USA tillsammans med Ryssland vill använda ledningen, medan Tyskland säger nej.

Merz ska låta Trump tala

Konservativa Merz, med alla sina år i näringslivet, spås emellertid ha lättare att nå fram till Trump än sina föregångare Olaf Scholz och Angela Merkel. Den nuvarande förbundskanslern för med sig en politisk framgång i form av beslutet att Tyskland ska öka sina försvarsutgifter till 5 procent av BNP.

På förhand verkar de två statsmännen ha en god personkemi och ska till och med ha utbytt textmeddelanden och kallat varandra vid förnamn, rapporterar den tyska nyhetskanalen ARD, enligt BBC.

”Det är alltid viktigt att inte prata för länge,” konstaterade Merz nyligen i tysk tv. ”Utan att hålla det kort och också låta honom prata.”

Merz ska ta upp handelstullarna

Förutom Ukrainakriget står även hotet mot Europas säkerhet från Ryssland och hotet om amerikanska tullar på europeiska varor på agendan i Washington, listar New York Times.

Merz ökar i opinionen på hemmaplan och om mötet med mötet med Trump blir lyckat tar han ett viktigt steg för att stärka sitt internationella nätverk. Besöket kan bli avgörande både för Tysklands roll i Europa och för balansen i transatlantiska relationer.

ANNONS

Läs även: Tyskland trotsar Trump – höjer skatten för techjättarna. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jenny Folkesson
Jenny Folkesson

Journalist och kommunikatör samt kultur- , film- och tv-vetare. Bakgrund från lokalpress, kändistidningar, kvällspress, medlemstidningar och branschmedier. Med ett särintresse för försvarsfrågor.

Jenny Folkesson
Jenny Folkesson

Journalist och kommunikatör samt kultur- , film- och tv-vetare. Bakgrund från lokalpress, kändistidningar, kvällspress, medlemstidningar och branschmedier. Med ett särintresse för försvarsfrågor.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS