Pras Michel från Fugees döms till 14 års fängelse för att ha fört in utländska pengar i Barack Obamas kampanj och agerat som oregistrerad utländsk agent, enligt åtalet.
Fugees-stjärnan donerade pengar till Obama –döms till 14 år


Mest läst i kategorin
Pras Michel, 53 år gammal och känd från The Fugees, dömdes den 20 november 2025 till 14 år i fängelse för ett antal federala brott.
Rapparen fälls bland annat för att agerat som oregistrerad utländsk agent och genomfört olagliga kampanjbidrag inför Obamas valkampanj 2012, skriver AP News.
Åklagaren uppger till Washington Post att Michel fick hundratals miljoner dollar från den malaysiske finansmannen Jho Low och kanaliserade miljoner av dessa genom så kallade bulvaner, till kampanjen.
Missa inte: Korruptionschock: Hur maffian tog sig in i Sydafrikas statsmakt
Utländsk påverkan
En central punkt i rättegången var hur Michel hjälpte till att dölja ursprunget för pengarna och hur han uppträtt som agent för utländska makter utan att vara registrerad som sådan.
Domstolen framhöll att Michel utöver att bidraget också försökt påverka den amerikanska rättsprocessen och dölja bevis, bland annat genom vittnespåverkan och falska bankuppgifter, enligt uppgifter till Pitchfork.
Åklagarnas formulering var tydlig och hård när de beskrev brotten Pras Michel stod åtalad för
“Han förrådde sitt land för pengar”, sa åklagaren enligt Welt.

Musikarvet och konsekvenserna
Innan domen fastslogs hade Pras Michel ett framgångsrikt liv som artist.
Som del av The Fugees tillsammans med världsstjärnor som Lauryn Hill och Wyclef Jean – var han med om att skapa ett av 1990-talets mest inflytelserika hiphopalbum, The Score.
Domen markerar inte bara ett hårt och personligt fall för Michel, utan fungerar också som en tydlig påminnelse om hur känsligt det är när musikvärlden blandas med politik och stora pengar.
Fallet visar hur snabbt gränser kan suddas ut och vilka konsekvenser det får när regler inte följs.
För The Fugees betyder utvecklingen ännu ett stort hinder för gruppens möjligheter att göra en stark comeback, och den riskerar dessutom att skaka fansens och samarbetspartners förtroende ytterligare.
Läs även: Nu kan du äntligen höra mystiska hiphop-skivan

Tim Waage är en skribent och reporter som gärna skriver om såväl globala frågor samt lokaljournalistik. Han har en akademisk bakgrund från internationella relationer och journalistik, och har tidigare jobbat inom public service.

Tim Waage är en skribent och reporter som gärna skriver om såväl globala frågor samt lokaljournalistik. Han har en akademisk bakgrund från internationella relationer och journalistik, och har tidigare jobbat inom public service.










