Dagens PS

Polens premiärminister: Befinner oss i "förkrigstid"

Tusk
Donald Tusk, premiärminister i Polen. (Foto: EBRAHIM NOROOZI/AP/TT)

Europa har till följd av Rysslands fullskaliga invasionskrig gått in i en period som påminner om åren före första världskriget, enligt Polens premiärminister Donald Tusk.

Krig är inte längre en företeelse som hör dåtiden till. Det här är på allvar och det inleddes för över två år sedan.

Det mest bekymmersamma i nuläget är att bokstavligen vilket scenario som helst är möjligt, vi har inte upplevt en liknande situation sedan 1945, sade Tusk i en intervju med den europeiska tidningsalliansen Lena på fredagen.

Tusk som tidigare var ordförande för Europeiska rådet, och vars Polen tillhör dem som står Ukraina närmast, underströk också att ”ingen” i Europa kan känna sig säker om Kiev skulle förlora kriget.