Dagens PS

Mer än vartannat samtal till Kronofogden obesvarat

telefonkö
Den som vill komma fram i Kronofogdens telefonkö bör beväpna sig med gott om tålamod. (Foto: Jessica Gow/TT)
Jenny Folkesson
Jenny Folkesson
Uppdaterad: 19 juni 2025Publicerad: 19 juni 2025

2025 inom 1,5 miljoner samtal till Kronofogden. Fler än hälften besvarades inte alls. Nu har JO uttalat sig kritiskt i ärendet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det var efter att ha tagit emot flera anmälningar mot Kronofogden som Justitieombudsmannen (JO) reagerade och började undersöka saken, enligt Dagens Juridik. Resultatet var nedslående och JO kan nu konstatera att Kronofogdens tillgänglighet inte ens är nära det det gäller att uppfylla de kraven som ställs på myndigheten.

Läs mer: Kronofogden larmar: Skulderna ökar med 52 miljoner om dagen. Dagens PS

Fick inte ens stå i kö till Kronofogden

När telefonköerna var fulla spärrades över 668 000 samtal från att ens komma in i kön. Medelväntetiden låg på cirka 30 minuter. JO riktar nu allvarlig kritik mot Kronofogden eftersom det är en myndighet som har valt just telefoni som en central kontaktväg för allmänheten.

Särskilt allvarligt, enligt JO, är det eftersom många som ringer Kronofogden befinner sig i mycket utsatta positioner, till exempel med skulder eller risk för avhysning. Deras behov av att komma i kontakt med myndigheten kan vara mycket stort.

Beslutet har nu skickats till regeringen för kännedom.


Till Kronofogden vänder sig människor i utsatta positioner. Det är därför extra viktigt att de kan ta emot folks telefonsamtal, anser JO. (Foto: Janerik Henriksson/TT)

Målbild: Högst tio minuter i kö

För tre år sedan kom Riksrevisionen med ett uttalande gällande kötider till just olika myndigheter, skriver SVT. Max tio minuter ska den som ringer behöva vänta, kom de fram till. Då hade Riksrevisionen gjort en undersökning av väntetiderna hos olika myndigheter. Ibland var telefonköerna så långa som 30 till 40 minuter.

ANNONS

“Om väntetiden går över tio minuter ser man att det finns en stor risk att man tappar många samtal”, sade Ingrid Edberg på Riksrevisionen då.

Läs också: Skatteverket vägrar följa dom – nu hotas staten med indrivning. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jenny Folkesson
Jenny Folkesson

Journalist och kommunikatör samt kultur- , film- och tv-vetare. Bakgrund från lokalpress, kändistidningar, kvällspress, medlemstidningar och branschmedier. Med ett särintresse för försvarsfrågor.

Jenny Folkesson
Jenny Folkesson

Journalist och kommunikatör samt kultur- , film- och tv-vetare. Bakgrund från lokalpress, kändistidningar, kvällspress, medlemstidningar och branschmedier. Med ett särintresse för försvarsfrågor.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS