För första gången sedan 2020 rapporterar nu Kina en minskning av landets handel med Ryssland. Orsakerna finns i Rysslands ekonomi.
Kina minskar handeln med Ryssland


Mest läst i kategorin
Kinas allmänna tullmyndighet lämnar nu en rapport över landets handel med Ryssland.
Uppseendeväckande i siffrorna är att handeln minskar för första gången sedan 2020.
Förklaringarna till minskningen ligger helt hos Ryssland och landets alltmer krackelerande ekonomi, tillsammans med internationella sanktioner.
I Ryssland minskar efterfrågan på kinesiska bilar och den exporten från Kina minskar därför.
Samtidigt minskar värdet på den ryska råolja som exporteras till Kina, när sanktionerna pressar priset på rysk olja, rapporterar Moscow Times.
13 000 miljarder skäl till oro – Kinas rekord ritar om världskartan. Dagens PS
Minskar 6,9 procent
Värdet av importen och exporten mellan länderna uppgick 2025 till 228,1 miljarder dollar.
Det är en minskning med hela 6,9 procent från den rekordhöga nivån på 244,8 miljarder dollar 2024.
2025 års nedgång avslutar därmed en tillväxt i handel mellan länderna som pågått oavbrutet ända sedan 2020.
Senaste nytt
Har inte råd köpa bilar
Kinas export till Ryssland minskade med 9,9 procent jämfört med 2024, rapporterar Reuters.
Merparten av nedgången beror på en minskning av fordonsexporten, som sjönk 46 procent perioden januari till och med november 2025.
Köper fartyg för 11 miljarder – av sig själv. Dagens PS

Trendbrott i december
Kinas export till Ryssland minskade med 9,9 % jämfört med föregående år, rapporterade Reuters, vilket tillskrev merparten av nedgången till en minskning med 46 % av fordonsexporten mellan januari och november 2025.
Under december 2025 bröts trenden och handeln började återhämta sig. Under månaden steg den kinesiska exporten till Ryssland med 2,2 procent och importen från Ryssland med 17,1 procent.
Krigsboomen tar slut – Ryssland går mot stagnation 2026. Dagens PS
Partners in crime?
Kina och Ryssland har successivt stärkt både ekonomiska och politiska band sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina februari 2022.
Länderna har ingått en allians där man lierar sig mot väst i vad som kallas för ”ett partnerskap utan gränser”.
När det gäller Kinas globala handel rapporterar Kinas tullmyndighet en rekordstor handel, i procent en ökning med 3,8 procent jämfört med 2024.
Exporten ökade med 6,1 procent, till stor del på andra marknader än USA, medan importen i princip stod still och endast ökade 0,5 procent.
Favorit i rysk repris: “Frankrike på väg in i Ukraina”. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.












