Dagens PS

Irans ledare: Håll Hormuzsundet stängt

Mojtaba Khamenei
En man håller en bild på Irans nye högste ledare, ayatolla Mojtaba Khamenei, under en demonstration i Irans huvudstad Teheran den 9 mars. (Foto: Vahid Salemi/AP/TT)

Irans nye högste ledare, Mojtaba Khamenei, uttalar sig för första gången sedan han utnämndes till sin fars efterträdare i början av mars. Det för världsekonomin så viktiga Hormuzsundet ska fortsätta vara stängt, meddelar han.

Khameneis första uttalande lästes upp av ett nyhetsankare i iransk statlig tv på onsdagen. I uttalandet, där Mojtaba Khamenei inte syntes på bild, säger han att påtryckningsmedlet att stänga Hormuzsundet bör användas och att attackerna mot grannländerna runt Persiska viken kommer att fortsätta.

Han säger vidare att Iran endast anfaller militärbaser i grannländerna, och uppmanar dem att stänga amerikanska baser som finns inom deras gränser.

Mojtaba Khamenei lovar också att hämnas dem som dödats hittills under kriget, däribland offren för attacken mot en flickskola, och hotar med att förstöra amerikanska och israeliska tillgångar om Iran inte får kompensation för de skador som åsamkats landet.

Iranska och israeliska källor har tidigare uppgett för The New York Times att Mojtaba Khamenei skadades i ett ben samma dag som kriget inleddes och fadern dödades.

Iran har upprepade gånger under kriget genomfört attacker mot flygplatser, oljefält och raffinaderier i sina grannländer. Iran attackerar även kommersiella fartyg i Persiska viken.