Aalborgs Zoo i norra Danmark hoppas att folk ska donera sina husdjur till dem. Detta för att kunna erbjuda deras djur en mer naturlig kost.
Här blir oönskade husdjur måltider på zoo


Mest läst i kategorin
Har du ett marsvin, kyckling, kanin som du av någon anledning inte längre kan, eller vill ha kvar? Då kan du donera det till Aalborg Zoo i Danmark. Där det kan bli lunch åt ett rovdjur.
I ett inlägg på Facebook skriver djurparken att de har ett “ansvar för att imitera djurens naturliga näringskedja. Detta är för både djurens välfärd och professionell integritets skull”.
Avlivas innan de blir uppätna
Djuren måste vara hälsosamma innan de kan bli mat till ett lejon, en tiger eller ett lodjur. De kommer heller inte att bara släppas in i buren eller inhägnaden.
Läs även:
Husdjur: Världens sorgligaste ekonomiindikator. Dagens PS
“Djuren avlivas varsamt av utbildad personal och används sedan som mat. På så sätt går inget till spillo – vi säkerställer naturligt beteende, näring och välbefinnande för våra rovdjur”, står det i inlägget.
Det finns en väntelista för djuren då behoven varierar under året. Även hästar kan doneras enligt Aalborg Zoo.
Kritik riktas mot Aalborg Zoo
Inlägget på sociala medier har rivit upp starka känslor där många gått in och kommenterat negativt. En kommenterade det hela som ett “sjukt påfund”. Men det har även funnits positiva kommentarer.
Aalborg Zoo säger att det här inte är något nytt och något som de gjort i flera år. Dessutom är det enligt dem inget ovanligt på danska djurparker att använda sig av husdjur på det här sättet.
“På Aalborg Zoo har vi i många år utfodrat våra rovdjur med mindre boskap. När man håller rovdjur är det nödvändigt att ge dem kött, helst med päls, ben och så vidare. Allt detta för att ge dem en så naturlig kost som möjligt”, säger Pia Nielsen, chef för Aalborg Zoo till The Guardian.
Missa inte:
De ömmar mest för sina (svindyra) husdjur. Dagens PS
Det är inte första gången ett danskt zoo kritiseras för sin djurhållning.
År 2014 avlivade Köpenhamns Zoo en frisk ung giraff vid namn Marius för att undvika inavel. Detta trots en namninsamling som försökte avlivandet. Marius kadaver användes delvis för forskning och delvis för att utfodra köttätare på zoot, skrev CNN.
Bara veckor senare avlivades fyra lejonungar på samma zoo. Detta var för att kunna göra plats för en ny hane där tanken var att det skulle beredas plats för en ny generation lejon.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.