Frankrike ska utöka sin kärnvapenarsenal och samtidigt öppna dörren för europeiska allierade – däribland Sverige, som tackat ja till samtal.
Frankrike: Vi ska ha fler kärnvapen – bjuder in Sverige

Det meddelade president Emmanuel Macron under ett tal vid en fransk ubåtsbas på måndagen.
Enligt Macron befinner sig världen i ett allt mer osäkert läge, där risken för att konflikter ska nå en nukleär nivå har ökat. För att möta utvecklingen vill Frankrike stärka sin avskräckningsförmåga och ”härda” sin kärnvapendoktrin, rapporterar Reuters.
Bjuder in Sverige
Som en del av förändringen bjuds flera europeiska länder in att delta i franska kärnvapenövningar (så kallade ”war games”, ej kärnvapenprov, reds anm). Tyskland, Polen, Nederländerna, Belgien och Danmark nämns av Reuters som exempel på länder som visat intresse.
Även Sverige diskuterar med Frankrike – och har tackat ja till samtal, säger statsminister Ulf Kristersson i ett uttalande.
”Samtalen kommer handla om hur Frankrikes nationella kärnvapen skulle kunna bidra till en tydligare gemensam europeisk avskräckning så att ingen främmande makt ens tänker tanken att försöka angripa oss”, säger Kristersson i ett videouttalande.
Statsminister Ulf Kristersson (M) påpekade i sitt videouttalande att Sverige fortsatt värnar om det internationella icke-spridningsavtalet och att Sveriges kärnvapendoktrin, som formulerades när Sverige gick med i Nato, inte förändras av beskedet.
Utrikesnämnden och Nationella säkerhetsrådet har haft sammanträde. Kristersson säger att han uppskattar den särskilda dialogen med Magdalena Andersson (S) och Jimmie Åkesson (SD). Frankrike har fört förberedande samtal med Nato och USA.
Frankrike behåller kontrollen
Samtidigt betonar Macron att kontrollen över kärnvapnen inte delas, enligt Reuters. Beslut om att använda dem kommer även fortsättningsvis att fattas enbart av Frankrikes president.
Presidenten öppnade dock också för att strategiska militära tillgångar i framtiden kan placeras i andra europeiska länder, inom ramen för en ny så kallad ”framåtriktad avskräckning”.
Frankrike har nära 300 utplacerade kärnstridsspetsar, flest efter USA, Ryssland och Storbritannien. I helgen har franska flottans flaggskepp, hangarfartyget Charles de Gaulle, varit på besök i Malmö.
Läs även: Försvarsministern: Sluta snacka om kärnvapen
Läs även: Nya kärnvapenhotet från Ryssland





