Dagens PS

Farliga rykten efter orkanen: “De kontrollerar vädret” 

Rykten
Fake News-motståndaren Trump har bidragit till ryktesfloden (Foto: Alex Brandon/AP/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 06 okt. 2024Publicerad: 06 okt. 2024

Människan har försökt ta fram metoder för att kontrollera vädret i flera hundra år. Nu tror vissa att Biden-administrationen har knäckt koden.

ANNONS

Mest läst i kategorin

När orkanen Helene dundrade in över sydöstra USA och orsakade död och förstörelse var det inte bara fysiska skador som följde i dess spår. På sociala medier spreds snabbt en annan typ av storm.

Vita huset och lokala politiker gör nu sitt bästa för att slå tillbaka mot desinformation som hotar räddningsarbetet.

ANNONS

De skapade orkanen

Månlandningen ägde inte rum, jorden är platt och coronapandemin var planerad för att minska jordens befolkning. Teorierna är många och vissa mer absurda än andra. 

Kammar hem absurditetspriset efter orkanen Helene gör troligtvis den om att myndigheterna skulle ha “skapat” orkanen för att ge storföretag möjlighet att bryta litium i de berörda områdena.

Andra hävdar att pengar som egentligen skulle gå till de som skadats i orkanen istället används för att hjälpa migranter som befinner sig i landet utan tillstånd. 

Åter andra menar att myndigheterna med flit överger döda kroppar i orkanens spår.

Enligt Reuters kan denna ryktesspridning sätta käppar i hjulen för räddningsarbetet. 

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

26 aug. 2025
Relevance växer
Spela klippet
PS Partner

Relevance: ”Vi växer, trots marknadsläget”

14 aug. 2025

Politiker sprider rykten

ANNONS

“Fake News” dundrade Trump när han ansåg att medier spred felaktig eller missledande information med syftet att skada hans administration och image.  

Men så har han ju bidragit till ryktesfloden själv. Det är nämligen han som startat teorin om den felaktiga användningen av katastrofpengarna.  

Under ett rally anklagade han Biden-administrationen för att använda pengarna till att hjälpa ”människor som inte borde vara i vårt land”.

Den mest uppmärksammade konspirationsteorin kommer dock från den republikanska kongressledamoten Marjorie Taylor Greene, som på plattformen X skrev

“Ja de kan kontrollera vädret. Det är löjligt om någon ljuger och säger att det inte kan göras”. 

Skadar räddningsinsatser

Vita huset har reagerat snabbt och dementerat alla påståenden i ett officiellt uttalande.

 ”Det är FALSKT”, betonade de och klargjorde bland annat att inga federala medel har använts för migranters uppehälle. 

Problemet med desinformation i samband med katastrofer är att den kan underminera det viktiga räddningsarbetet. 

ANNONS

“Manipuleringen av det vi uppfattar som sant genom konspirationsteorier försvårar både räddningsarbetet nu och planeringen inför framtida katastrofer”, säger Kate Starbird, medgrundare av Center for an Informed Public.

Vita huset varnar nu för att människor som påverkas av dessa falska rykten kan bli avskräckta från att söka den hjälp de behöver, vilket förvärrar krisen ytterligare.

Läs också: 

Åklagare i ny attack mot Trump – ingen immunitet. Dagens PS

Rykten om nedläggningar avfärdas av Stellantis. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David och Emma
Spela klippet
PS Studio

Globala fonder är inte så globala som du tror

17 sep. 2025
ANNONS
ANNONS