Dagens PS

Får du en plats i ett skyddsrum? Grattis!

Sverige ska satsa på skyddsrum. Saknas för miljoner svenskar
Natos generalsekreterare Mark Rutte och Ulf Kristersson på väg ut ur ett skyddsrum vid Revinge hed. Nu ska Sverige skapa fler platser i skyddsrum. (Foto: Johan Nilsson/TT)

Det finns många skäl att hoppas att kriget inte kommer. Ett är att miljoner svenskar inte kommer att ha någonstans att ta vägen.

Det finns cirka 10,6 miljoner svenskar. 700 000 är bosatta utomlands, kvar blir då 9,9 miljoner.

Skyddsrum? Det finns för cirka 7 miljoner personer, i antal drygt 64 000 skyddsrum vilka kan finnas i bostadshus, industrifastigheter och på andra platser.

Nu ska regeringen ta initiativ till att ytterligare 1,5 miljoner platser skapas. En ny lag träder i kraft 1 juni.

Därmed finns det plats för 8,5 miljoner svenskar om kriget kommer.

Första nya skyddsrummet på 22 år. Dagens PS

”En av de viktigaste uppgifterna”

”För att stärka skyddet av civilbefolkningen vid krig eller väpnat angrepp har regeringen beslutat om en proposition med flera nya förslag, däribland en ny lag om skyddsrum och skyddade utrymmen”, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

”Att skydda befolkningen är en av de viktigaste uppgifterna för Sveriges civila försvar. Regeringen går nu fram med ett antal lagändringar som kommer stärka det skyddet, bland annat genom att tillgängliggöra ytterligare 1,5 miljoner skyddsplatser. Bit för bit bygger vi Sverige mer motståndskraftigt”, säger minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin.

Saknas för miljoner svenskar

Nästan bra, alltså? Nja – av tre skäl.

1. Det fattas fortfarande plats för 1,4 miljoner svenskar bosatta i Sverige.

2. I verkligheten fattas det plats för betydligt fler, eftersom skyddsrummen är ojämnt fördelade över landet.

3. En del av skyddsrummen är inte skyddsrum utan något som på nysvenska kallas ”skyddat utrymme”.

Ett av de stora problemen är att skyddsrummen är ojämnt fördelade över Sverige. De flesta av dem kom till under kalla kriget och finns i områden som då ansågs strategiskt viktiga eller haft stor befolkningstillväxt.

”Tanken har aldrig varit att de ska räcka till alla. Att utrymma städer eller områden kan ju också vara ett alternativ”, sade Andreas Johannesson, enhetschef vid dåvarande MSB hos SVT i maj 2025.

När Obos 2024 invigde ett skyddsrum för 120 personer i ett nytt kvarter i Nacka, var det första nya skyddsrummet i Sverige sedan 2002. (Foto: Pressbild Obos)

9 av 15 kommuner har inga platser alls

Två exempel: I Västerbottens län saknade 9 av 15 kommuner helt skyddsrum för ett år sedan.

I Gästrikland och norra Uppland skulle en av fyra bli utan skyddsrum.

Antalet platser i skyddsrum varierade mellan Sandviken, där 93 procent av invånarna skulle få en plats, och Tierp, som endast hade plats för 34 procent av sina medborgare om kriget kom, konstaterade GD.

Nu ska vi alltså få 1,5 miljoner nya platser, enligt regeringen, i skyddsrum och ”skyddade utrymmen”. Vad är då ett skyddat utrymme?

”Ger ett begränsat skydd”

”Ett skyddat utrymme ger ett begränsat skydd jämfört med ett skyddsrum men ger ändå ett tillräckligt skydd mot effekterna av stridsmedel som kan komma att användas i krig. Dessa kan exempelvis vara tunnelbaneperronger, vägtunnlar, parkeringsgarage och källare i betongbyggnader”, säger Anna Wennerström, pressansvarig på Myndigheten för civilt försvar, MCF, i en intervju med Nyheter24.

Fler av oss kommer alltså att kunna ta skydd om kriget kommer. Väldigt många kommer inte att kunna det – och en del av oss får stå i en vägtunnel och hoppas på det bästa.

Fakta/Viktigast i nya lagen

  • Ett nytt skyddsalternativ införs. Så kallade skyddade utrymmen som ett nytt skyddsalternativ och reglering om hur sådana utrymmen ska inrättas finns i den nya lagen.
  • Förstärkt kontroll av skyddsrum. Ägare till byggnader eller anläggningar med skyddsrum blir skyldiga att genomföra förenklade kontroller efter föreläggande från myndighet.
  • Tydliga skyldigheter under höjd beredskap. I lagen klargörs att både fastighetsägare och nyttjanderättshavare har ett ansvar att bereda plats och ställa i ordning skyddsrum och skyddade utrymmen under höjd beredskap.
  • Kommunalt informationsansvar. Kommunerna ska ansvara för att informera invånarna om bland annat tillgängliga skyddsalternativ.

(Källa: Regeringen)

Mest lästa i kategorin

Spaniens premiärminister Pedro Sánchez. Arkivbild.
Makro

Spaniens ekonomiska mirakel tappar fart – ohållbar modell

01 juni 2026