Den är en av de aktier som stigit mest på börsen senaste tio åren och dessutom en av de allra bästa utdelarna. Då förtjänar man stämpeln superaktie.
Banken tror inte svenska superaktien kan stiga mer just nu


Mest läst i kategorin
I närtid ser det dock tuffare ut för kursen att fortsätta uppåt i alla fall enligt Swedbanks analytiker.
Läs även: Börsexperten: Viktiga nyckeltalet som prickar in vinnarna – Dagens PS
“Värderingen ansträngd”
Banken kapar nu sin riktkurs rejält för mjukvarubolaget Vitec (börskurs Vitec) som är superaktien som åsyftas.
“Även om det fjärde kvartalet mildrade vissa av våra tidigare farhågor, följdes det av ett svagt första kvartal, vilket ledde till stora negativa resultatrevideringar. Att ebit bara var oförändrat från samma kvartal året innan var en besvikelse”, skriver Erik Sandstedt, analytiker för Swedbank i en ny analys och slår fast;
“Vi ser fortsatt värderingen som ansträngd. Vi upprepar rekommendationen Behåll och sänker riktkursen från 600 kronor till 515 kronor utifrån lägre prognoser.”
Just nu handlas aktien 456 kronor och tappar drygt 3,6 procent på dagens börs efter den negativa analysen.
Upp 1832 procent på tio år
För den som varit ägare länge i Vitec bör den senaste tidens nedgång dock inte vara någon större dramatik.
När Dagens PS hösten 2024 lät nätmäklaren Avanza ta fram statistik över decenniets tio bästa svenska aktier hamnade nämligen Vitec på en stark tredjeplats.

Här spår olyckskorparna ras – börsens mest blankade aktier nu
Blankningen har minskat något men fastighetsbolaget är fortfarande den aktie där flest investerare satsar på en nedgång på Stockholmsbörsen.
Upp 1832 procent på tio år vid den tidpunkten.
Vitec slogs endast av Fortnox (börskurs Fortnox) och Mycronic (börskurs Mycronic) som stigit 4847 respektive 2368 procent på tio år vid det aktuella kontrolldatumet.
Superaktien har delat ut 23 år på raken
Förutom att vara en fantastisk värdeskapare till sin ägare i själva börsuppgången så är även Vitec en superaktie sett till utdelningshistorik.
En annan genomgång som Avanza gjorde visade nämligen att mjukvarubolaget är den aktie som har längst obruten period av att ge utdelning till sina ägare.
23 år i rad har man lyckats med den bedriften nu och har därmed bara två år kvar tills man blir en så kallad “utdelningsaristokrat” enligt det amerikanska sättet att kategoriseras utdelare.
Så även om superaktien inte har mer att ge just nu i kursen enligt Swedbank så verkar aktien ändå kunna vara en fortsatt pålitlig utdelare om man ska tro att historiken även gäller framåt.
Läs även:
Nytt kursrekord – men experten tror aktien har mer att ge – Dagens PS

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.