Dagens PS

60-talsskräp flöt upp nära Skottland

Plastflaskor från 60-talet och Kanada flyter upp på Orkney ihop med annat plastskräp
Plastflaskor och plastskräp som flutit upp på Howard Sands-stranden på Orkney. Delar av skräpet kan spåras till 1960-talet och Kanada. (Foto: Sanday Community Craft Hub)

Plasten är från Kanada och från 1960-talet. Nu spolas plastflaskor och skräp upp på stränder på Orkney-öarna norr om Skottland.

Skräpsamlare på Orkney-öarna säger att de nu gjort oväntade strand längs Howard Sands-stranden i Sandy.

Det handlar om plastflaskor och skräp som verkar ha sitt ursprung i Kanada och dateras till 1960- och 1970-talen, skriver BBC.

Skräpsamlarna säger att de är ”överväldigade” av mängden plast och David Warner, som organiserar städinsatserna, säger att han i år redan hittat hundratals varianter av ”retroskräp”.

Genombrott: Så kan vi återvinna plast – och tjäna pengar. Dagens PS

”Extraordinärt väder” orsaken

Experternas förklaring är relativt extraordinärt väder, med starka sydostliga vindar.

Det ska ha fört i land de plastflaskor som, så vitt man kan se, har sitt ursprung i kanadensiska Newfoundland och Labrador.

David Warner oroar sig för att det kommer att bli än mer skräp som spolas upp i framtiden.

”Vi har inte stött på skräp från 80- och 90-talen än, så det lär väl bli rejäla mängder”, säger han.

Baserat på mängden polystyrenpartiklar per kvadratmeter uppskattar Warner att det fanns mer än 300 000 plastbitar fördelade på 70 kvadratmeter.

Inte bara plastflaskor från Kanada. Mängder av plast finns i våra vattendrag, hav och sjöar. Här en samling plastflaskor och annat skräp upplockat ur Themsen i London. (Foto: Matt Dunham/AP-TT)

”Omöjligt att plocka upp”

Warner berättade för BBC Radio Orkney att den stora mängden skräp på stranden var ”ganska överväldigande”.

”Vanligtvis städar vi stränderna med en grupp volontärer och gör ett ordentligt försök och det ser rent ut efteråt.”

”Sedan går vi dit tre månader senare och skräpet är tillbaka och vi tänker ’Okej, det är bra, det är vad som händer, åtminstone får vi upp det ur havet’.”

”Men den här gången innebar den stora mängden, och det faktum att det fanns så många polystyrenbitar som var så små, att det var omöjligt att plocka upp dem”, säger Warner.

”Plastskräp försvinner aldrig”

Marine Conservation Society säger att historiskt skräp ofta spolas upp vid den här tiden på året av säsongsbetonade stormar – och att eroderande kustnära deponier också släpper ut mycket ”retro-skräp”.

”Skräp, särskilt plastskräp, försvinner aldrig och kan finnas kvar mycket länge i den marina miljön och även färdas över haven”, säger talespersonen Catherine Gemmell.

Forskarnas dom om plast: ”Orsakat 100.000-tals dödsfall”. Dagens PS