Dagens PS

Afry och Yit utvecklar världens största värmeemergilagring

Afry värmeenergilagring
Vanda Energi, har gett Afry och Yit uppdraget att utveckla världens största värmeenergilagring i Finland. (Illustration: Vanda Energi)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 23 nov. 2021Publicerad: 02 juli 2021

Finlands största stadsenergiföretag, Vanda Energi, har gett Afry och Yit uppdraget att utveckla världens största värmeenergilagring i Finland.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

På vägen mot fossilfri energiproduktion i Vanda i Finland är den innovativa lagringen av termisk energi en viktig del. Utvecklingsfasen av projektet påbörjas sommaren 2021 och alliansen med Afry och Yit planerar då att matcha de fastställda målen och kostnaderna för projektet. Efter utvecklingsfasen kommer Vanda Energi besluta om genomförandet av investeringen.

Läs mer: Afry är ingenjörspartner och ändrar listnamn

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

ANNONS
Prylar för livet – se aktuella kampanjer och handla här
CDON logo2

CDON är Nordens ledande marknadsplats. Här hittar du ett ständigt växande utbud av produkter inom gaming, leksaker och elektronik till trädgård, skönhet och produkter för dina husdjur. Prylar för livet helt enkelt.

Se aktuella kampanjer och handla här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS