Dagens PS

WSP nyrekryterar när EU ska avreglera

WSP, Björn Westerberg
Björn Westerberg, tidigare vd på Tågoperatörerna, har nyligen rekryterats till WSP. (Foto: WSP)

När ny EU-lagstiftning slår igenom kommer vi att se en våg av avregleringar och WSP matchar den utvecklingen med flera nyrekryteringar.

I och med EU:s återhämtningsfond och satsningar på gröna näringar har järnvägen hamnat i fokus. När ny EU-lagstiftning slår igenom kommer dessutom flera nya avregleringar och den här utvecklingen möter WSP med flertalet tunga rekryteringar.

Björn Westerberg, tidigare vd på Tågoperatörerna är en av WSP:s nyrekryteringar.

”Vi i Sverige och Norden har under många års tid byggt upp en kunskap kring avregleringens utmaningar och framgångar. Det här är kunskap som nu efterfrågas i Europa. Det satsas enorma resurser just nu och jag ser fram emot att med min erfarenhet och mitt kontaktnät i EU kunna bidra till WSP:s resa att utvecklas både lokalt och på Europa-nivå”, säger han.

Läs mer: WSP samlar de nordiska länderna i en egen region

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.