Dagens PS

Turkiets stridsdrönare klarar första testet med långdistansrobot

Flug
Det historiska provet genomfördes den 29 november 2025 över Svarta havet nära Sinop. (Foto: Pexels)
Christian Pedersen
Christian Pedersen
Uppdaterad: 05 feb. 2026Publicerad: 05 feb. 2026

Bayraktar Kizilelma når en ny milstolpe när obemannad luftstrid flyttas bortom synhåll och in i nästa fas av modern krigföring.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Turkiet har tagit ett teknologiskt kliv inom militär flygförmåga.

Den obemannade stridsdrönaren Bayraktar Kizilelma har genomfört sitt första lyckade skarpa test med en luft till luft robot bortom synhåll.

Testet markerar en ny nivå för obemannade system och stärker Turkiets ambition att bli en ledande aktör inom avancerad försvarsteknik. Det skriver Aerotime.

Genombrott över Svarta havet

Det historiska provet genomfördes den 29 november 2025 över Svarta havet nära Sinop.

Under testet upptäckte och följde drönaren ett jetdrivet mål med hjälp av en aktiv elektroniskt styrd radar.

Därefter avfyrades den turkiskt utvecklade roboten Gökdoğan som träffade målet direkt.

Enligt turkiska myndigheter är detta första gången ett obemannat stridsflygplan lyckas bekämpa ett snabbt luftburet mål med en robot av denna typ.

Det innebär att obemannade plattformar nu kan ta roller som tidigare varit förbehållna bemannade stridsflygplan.

ANNONS

Se videon här nedan som visar testet.

Bayraktar Kizilelma under flygning och genomförande av det första lyckade testet med långdistansrobot. (Video: YouTube)

Läs mer: Turkiet skriver flyghistoria med banbrytande stridsdrönare – Dagens PS

ANNONS

Från första flygning till luftstrid

Kizilelma genomförde sin jungfruflygning i december 2022 och har sedan dess successivt byggts ut med allt fler stridsfunktioner.

Tidigare under 2025 testades beväpning för markmål, men det senaste provet bekräftar att systemet även klarar avancerad luftstrid.

Drönaren är utrustad med låg radarsignatur och inhemskt utvecklade sensorer och vapensystem.

Kombinationen av radar, målsökning och långdistansrobot innebär att Kizilelma kan agera självständigt i komplexa stridsmiljöer utan pilot ombord.

Europa blickar mot obemannad luftmakt

ANNONS

Utvecklingen sker samtidigt som europeiska försvarsmakter accelererar satsningar på obemannade stridssystem och samverkan mellan bemannade och obemannade flygplan.

Under flygmässan i Paris 2025 formaliserades ett samarbete mellan Baykar och Leonardo med målet att ta fram europeiskt certifierade drönarsystem.

Baykar har redan en stark internationell position där export står för huvuddelen av intäkterna.

Bolaget uppger att avtal har tecknats med ett stort antal länder för flera av dess drönarplattformar.

Med det senaste testet flyttas gränserna för vad obemannade stridsflygplan kan göra.

Kizilelma visar att framtidens luftstrid inte nödvändigtvis kräver en pilot i cockpit.

Missa inte:

Flightradar24 – från snål arbetslös till flygets nervsystem – Dagens PS

Solen går upp över svenskt flyg – rivstartar 2026 – Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Christian Pedersen
Christian Pedersen

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

Christian Pedersen
Christian Pedersen

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS