Dagens PS

Structor förstärks inom miljötillstånd och MKB

Structor
Anna Gustafsson och Maria Wessberg vd, Structor Miljöbyrån Stockholm. (Foto: Structor)

Anna Gustavsson, med mer än 20 års erfarenhet av miljö- och samhällsplanering, börjar på Structor Miljöbyrån Stockholm som seniorkonsult och projektledare. 

Anna Gustafsson är specialiserad inom projektledning av tillståndsprövningar och miljökonsekvensbeskrivningar och kommer verka i projekt över hela Sverige.

Hon har bland annat arbetat som Director of Environment på Northvolt och som gruppchef på WSP, samt som översiktsplanerare och ekolog i Stockholms stad. Med sina mer än 20 års erfarenhet av miljö- och samhällsplanering blir hon nu seniorkonsult och projektledare på Structor Miljöbyrån Stockholm.

”Det var det seniora teamet och alla intressanta projekt som lockade mig till Structor Miljöbyrån”, säger Anna Gustafsson, i ett pressmeddelande.

”Annas gedigna kompetens förstärker vårt team och vi hälsar henne varmt välkommen”, säger Maria Wessberg, vd Structor Miljöbyrån Stockholm.

Läs mer: Structor förstärks inom beredskap och risk

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Mest lästa i kategorin

Kina hävdar att deras stridsflygplan J-10CE har klått Eurofighter Typhoon vid nio övningstillfällen.

Kina massproducerar världens starkaste kolfiber – försvaret och flygindustrin oroar sig

26 maj 2026
Google

Google-anställd tjänade miljoner på hemlig data – nu åtalas han

28 maj 2026