Dagens PS

Samsung köper avancerad bilteknik för miljardbelopp

Samsung
Den sydkoreanska teknikjätten tar ett stort steg in i bilbranschen genom att förvärva avancerade förarassistanssystem från en av Europas största leverantörer, i ett av årets största industriköp. (Foto: TT)
Christian Pedersen
Christian Pedersen
Uppdaterad: 27 dec. 2025Publicerad: 27 dec. 2025

Samsung tar nu ett strategiskt viktigt kliv i riktning mot fordonsindustrin och stärker sin position inom framtidens uppkopplade och självkörande fordon.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Genom sitt dotterbolag Harman International har företaget ingått en överenskommelse om att köpa det avancerade förarassistanssystemet (ADAS) från den tyska bildelskoncernen ZF Friedrichshafen för 1,5 miljarder euro.

Affären markerar en betydande satsning i en snabbt växande del av fordonsmarknaden, där sensorer, kameror och intelligenta system är centrala för framtidens bilar. Det skriver MarketScreener.

Ett strategiskt förvärv för framtidens bilar

Förvärvet innebär att Samsungs dotterbolag tar över ZF:s ADAS-verksamhet, som omfattar teknologier för avancerade förarassistanssystem inklusive smarta framåtriktade kameror, radarsensorer och styrsystem för körstöd.

Den här typen av teknik blir allt viktigare i samband med utvecklingen av så kallade software-defined vehicles, bilar där mjukvara och integrerade system spelar en lika stor roll som mekaniska komponenter.

Samsungs intåg i fordonssegmentet är en del av företagets bredare strategi att gå utanför traditionell konsumentelektronik som mobiltelefoner och minneschips.

Med förvärvet av ZF-teknik stärker Samsung sin position inom avancerad fordons-elektronik och tar en tydligare plats i ekosystemet för uppkopplade och självkörande fordon.

Läs mer: Använder du någon av dessa tre Samsung Galaxy-telefoner? Då måste du agera snart – Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

01 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

Harman i frontlinjen för fordonsinnovation

ANNONS

Harman, som Samsung köpte 2017, har länge varit verksam inom audio och uppkopplade bilsystem.

Genom att integrera ZF:s ADAS-teknik med sina befintliga lösningar siktar företaget på att skapa mer sammanhängande system för framtidens fordon.

Strategin innebär att såväl säkerhetsfunktioner som användarupplevelser kan knytas samman under en gemensam plattform.

Branschanalytiker menar att förvärvet kan ge Samsung ett tekniskt försprång när biltillverkare i ökande grad söker partners som kan leverera helhetslösningar för digitala cockpitmiljöer, avancerade assistansfunktioner och framtida autonom körning.

Marknadens utveckling

Marknaden för avancerade förarassistanssystem väntas växa kraftigt de kommande åren i takt med att nya fordonsmodeller utrustas med mer sofistikerade säkerhets- och automatiseringsfunktioner.

Samsung ser därför affären som en investering i långsiktig tillväxt och teknologisk relevans i en sektor i snabb förändring.

Samtidigt står europeiska fordonsleverantörer inför utmaningar på grund av omställningen till elektrifiering och teknisk konkurrens, något som har påverkat strukturen inom industrin och lett till att strategiska affärer som denna får ökade konsekvenser för hela värdekedjan.

För Samsung innebär förvärvet inte bara ökade möjligheter inom fordonssegmentet utan även en stärkt position i den globala teknologimarknaden, där framtidens smarta och uppkopplade fordon blir en allt viktigare del.

ANNONS

Miss inte:

Samsung öppnar för samtalsinspelning – så aktiverar du funktionen – Dagens PS

Galaxy Z TriFold tar viktelefonen till nästa nivå – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Christian Pedersen
Christian Pedersen

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

Christian Pedersen
Christian Pedersen

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

ANNONS
December-rea: 30% på smarta Philips Hue-belysningsprodukter
Philips Hue Logo

Inred ditt hem – inifrån och ut – med smarta armaturer, lampor, lampknappar, plugs och smarta övervakningskameror och sensorer. Med smart belysning och hemsäkerhet från Philips Hue kan du göra mer än du trodde var möjligt. Just nu pågår decemberrean för fullt med 30 % på en mängd produkter.

Handla smart belysning & hemsäkerhet
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS