Enligt en ny studie vill många människor runt om i världen faktiskt skydda både landområden och hav. De backar målet att skydda 30 procent av planeten till 2030. Verkligheten ser dock annorlunda ut – där åtgärder släpar efter.
Människor vill skydda planeten – åtgärder släpar efter


Mest läst i kategorin
Världens länder har sedan tidigare skrivit under på 30×30-målet, ett globalt projekt som går ut på att bevara och skydda 30 procent av världens land- och havsområden – till 2030.
Enligt en ny studie har forskare undersökt hur det går hem hos vanliga människor.
Majoriteten vill skydda planeten
12 000 personer i 8 länder fick frågan förra året vad de tycker om 30×30-målet och det står nu klart att en majoritet backar upp målet.
Människor i Argentina, Brasilien, Indien, Indonesien, Spanien, Sverige, Sydafrika och USA fick ge sin syn på frågan där Brasilien var mest positiva och svenskarna minst positiva.
“Trots att deltagarna informerades om att ett utökat naturskydd kan innebära kostnader för vissa grupper, som minskad avkastning för lantbrukare, var en stor majoritet positiva till 30–30-målet. Hela 82 procent i de åtta länderna ställde sig bakom att genomföra det. Stödet varierade från 90 procent i Brasilien till 66 procent i Sverige”, säger Patrik Michaelsen vid Göteborgs universitet som ligger bakom forskningen, enligt forskning.se.
Tar längre tid
I verkligheten kommer det dock ta betydligt längre att skydda 30 procent av planeten, troligtvis bortom 2040, men det är ingen som riktigt vet när det kan ske.
I nuläget är runt 18 procent av landarealen skyddad och 8 procent av haven, och i Sverige är runt 15 procent av land- och havsområdena skyddade – där den svenska nivån alltså bara når upp till hälften av det globala målet.
“Det är ett av de mest ambitiösa miljöavtal som någonsin förhandlats fram och kallas ibland för ”naturens Parisavtal”, eftersom det har en liknande symbolisk och praktisk tyngd för biologisk mångfald som Parisavtalet har för klimatet” uppger Patrik Michaelsen vidare.
Medan Sverige har nått halvvägs behöver länder som Argentina, Indien och Sydafrika gasa på och tredubbla sina skyddade områden för att nå målet.

Vissa länder ligger bra till
Vissa länder ligger dock i täten och har nått målet, där exempelvis Seychellerna har lyckats nå upp till 30 procent både på land och till havs.
Enligt SDG Knowledge Hub har 51 länder nått 30 procent skyddas landområden och 31 länder har lyckats med samma skydd till havs.
Det krävs dock betydligt mer än så för att djur- och natur ska frodas på planeten.
Nära 17 miljoner kvadratkilometer land- och inlandsvatten samt drygt 78 miljoner kvadratkilometer marina- och kustnära områden behöver fortfarande skyddas, och det lär inte hända till 2030.
Läs även:
Trots Covid: han satsar en miljard på hållbarhet. Dagens PS
H&M skräller – slår Patagonia på fingrarna i hållbarhet. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.