Dagens PS

Kryptomiljonärer kidnappas – polis varnar för ny trend

Den franska polisen, Police nationale, utreder en våg av kidnappningar mot kryptomiljonärer.
Den franska polisen, Police nationale, utreder en våg av kidnappningar mot kryptomiljonärer och varnar nu för att brotten kan sprida sig i Europa. (Foto: Ebrahim Noroozi/TT)
Linn Kolar
Linn Kolar
Uppdaterad: 29 maj 2025Publicerad: 29 maj 2025

Ett nytt kidnappningsförsök mot en fransk kryptomiljonärs familj skakar Paris. Polisen varnar nu för en växande brottsvåg.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Mitt i centrala Paris attackerades familjen till en känd kryptoprofil i vad som nu beskrivs som ett växande mönster.

Hittills i år har fem kryptomiljonärer blivit kidnappade eller utsatta för försök. Nu larmar polisen.

“Lättare än att råna bank”

Kidnappningar i Paris är inte ovanliga men den senaste tidens brott sticker ut. Sedan årsskiftet har fem franska kryptomiljonärer utsatts för kidnappningar eller försök till det. Och enligt polisen ökar brotten snabbt.

Senast var det dottern och barnbarnet till Pierre Noizat, vd för kryptobörsen Paymium, som attackerades mitt på dagen i centrala Paris. Tre maskerade gärningsmän försökte släpa in dem i en skåpbil, enligt vittnen.

“Det är lättare att kidnappa en kryptomiljonär än att råna en bank”, säger kryptospecialisten Renaud Lifchitz till France Info.

Han menar att offren ofta har direkt tillgång till sina kryptotillgångar, något som gör dem särskilt attraktiva för kriminella gäng.

Dramatiska scener utspelade sig på öppen gata i Paris när maskerade gärningsmän försökte kidnappa familjemedlemmar till en känd kryptomiljonär. (Foto: Wiktor Nummelin / TT)
Dramatiska scener utspelade sig på öppen gata i Paris när maskerade gärningsmän försökte kidnappa familjemedlemmar till en känd kryptomiljonär. (Foto: Wiktor Nummelin / TT)

Missa inte: Trump förlorar i rätten – strafftullar olagliga. Dagens PS

ANNONS

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025
Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Kryptomiljonär räddades med brandsläckare

Mitt i dramatiken fick offren oväntad hjälp. Cykelreparatören Nabil Llavall rusade ut från sin verkstad med en brandsläckare i händerna och lyckades jaga bort kidnapparna.

“Det var absolut omöjligt att inte ingripa”, säger han till Svenska Yle.

Llavall är nu något av en hjälte i kvarteren. Polisen hyllar hans agerande och hoppas att fler vågar ingripa – men helst genom att exempelvis notera bilens registreringsnummer.

Enligt vittnesmål gjorde även kvinnan i bilen motstånd och hon lyckades slita pistolen från en av angriparna och kasta bort den. Kidnapparna flydde i skåpbilen, som senare hittades övergiven några kvarter bort. Inga gripna har ännu gjorts i det fallet.

Läs också: Storbanken: Dollarn går under 9 kronor – redan i år. Dagens PS

Ökad oro i branschen

Bara veckor innan incidenten med Noizats familj kidnappades en annan man i Paris som också är kopplad till kryptobranschen. Enligt Le Parisien ska gärningsmännen ha krävt fem miljoner euro i lösensumma, och offret fick ett finger avskuret.

ANNONS

Polisen har i vissa fall lyckats gripa misstänkta, men oron växer inom branschen.

“Här krävs mer än ord”, säger Pierre Noizat till Sud Radio och kritiserar inrikesministerns åtgärder.

Efter det femte fallet kallades kryptobranschens representanter till krismöte med regeringen. Men flera medier ifrågasätter varför miljonärer får extra skydd medan över 820 000 andra brott anmäldes i Parisregionen under 2024.

Yann Khadri från polisens fackförbund UNSA varnar nu för att trenden kan sprida sig till andra EU-länder.

“Personer inom kryptobranschen bör tänka på vad de delar online. Ju mindre information brottslingar har, desto svårare blir det att planera ett angrepp”, säger han.

Läs även: Flygplanet som kan ta dig jorden runt på sex timmar. Dagens PS

Läs även: Nystart för Tyskland: “Nu händer det”. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Linn Kolar
Linn Kolar

Nyfiken skribent som bevakar företagsnyheter, teknik och samhällstrender – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på världen.

Linn Kolar
Linn Kolar

Nyfiken skribent som bevakar företagsnyheter, teknik och samhällstrender – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på världen.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS