Dagens PS

Ericsson och Intel utvecklar teknik ihop

(Foto: TT)
(Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 12 feb. 2019Publicerad: 12 feb. 2019

Telekomjätten Ericsson och halvledarjätten Intel kommer att utveckla teknik för infrastruktur management. Samarbetet är mångårigt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Företagen kommer att anpassa utvecklingsinsatserna för Ericsson SDI Manager-programvaran och Intel Rack Scale Design (Intel RSD) och utvidga dessa lösningar med avancerad hanteringskapacitet.

Samarbetet kommer att presenteras i samband med den stora telekommässan i Barcelona. Företagen visar då upp Ericsson SDI Manager.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Lagerrensning pågår nu! →

Kjell & Company - Kunskap och tillbehör till hemelektronik. Kjell & Company är ett av Sveriges starkaste varumärken och en ledande aktör inom svensk detaljhandel. Bolaget har mer än 30 års erfarenhet av hemelektronik i kombination med gedigen kunskap och personlig rådgivning. Just nu pågår lagerrensning med mängder av bra deals.

Fynda nu
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS