Dagens PS

Militär ska skydda Norges olja och gas

olja gas
Norge sätter in militär för att skydda sin olja och gas. På bilden syns en norsk oljeplattform i Nordsjön. (Foto: TT)

Norge sätter in militär för att skydda sin olja och gas mot eventuella scenarion med sabotage, berättar Reuters.

Efter de misstänkt medvetna sprängningsattackerna mot gasledningarna Nord Streeam 1 och 2 på havsbottnen i Östersjön sätter Europas största gasleverantör Norge, tillika en av de ledande oljeleverantörerna, in militär för att skydda sina anläggningar som producerar olja och gas.

”Militären kommer att synas mer vid norska olje- och gasanläggningar”, säger statsminister Jonas Gahr Stoere på en presskonferens som refereras av nyhetsbyrån Reuters.

Både Norge och EU har understrukit betydelsen av att skydda viktig infrastruktur efter det läckorna vid Nord Stream 1 och 2 i danska och svenska ekonomiska zoner.

Totalt har nu fyra läckor upptäckts.

Norge är Natomedlem och har märkt en ökad närvaro av drönare vid sina olja- och gasanläggningar, särskilt under september, enligt den norske statsministern.

Något specifikt hot mot Norges olje- och gasanläggningar meddelar Jonas Gahr Stoere inte, enligt Reuters som konstaterar att Sveriges grannland heller inte bett sina allierade i försvarsalliansen Nato om hjälp att skydda sina olja- och gasanläggningar.

Läs även: Skärpt säkerhet vid svenska kärnkraftverk

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.