Afry ska delta i renoveringen av riksväg 180 i Finland, i uppdraget ingår projektering av en ny bro samt vägutformning och specialkonstruktioner i hela projektområdet.
De deltar i renoveringen av riksväg 180 i Finland


Annika Hjerpe
Uppdaterad: 22 dec. 2021Publicerad: 22 dec. 2021
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Väg 180 i Finland är den enda vägförbindelsen till Pargas och Åbolands skärgård och renoveringen av vägen brådskar. Afrys uppdrag omfattar projektering av den nya 300 meter långa Hessundsbron och vägutformningen i hela projektområdet, trafiksäkerheten ska ökas och cykel- och gångvägar ska förbättras och moderniseras. Uppdraget omfattar trafikkorsningar, tre mindre broar och andra specialkonstruktioner.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Annika Hjerpe
Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe
Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS