Dagens PS

Apple tvingas böta 3,6 miljarder till "patenttroll"

Apples vd Tim Cook. (Foto: TT)
Apples vd Tim Cook. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 17 okt. 2017Publicerad: 17 okt. 2017

Vd Tim Cook lär vara lagom road över domstolens beslut.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Apple har förlorat en ny rättegång med VirnetX, det bolag som anklagat Silicon Valley-jätten för att ha inkräktat på dess patent gällande VPN-teknik och även den bakomliggande tekniken till FaceTime och andra applikationer.

Apples förlust innebär att bolaget nu måste punga ut 439,7 miljoner dollar, motsvarande 3,6 miljarder kronor, i skadestånd till VirnetX för övertrampet.

Storleken på bötesbeloppet är cirka 140 miljoner dollar högre än det tidigare aviserade. Apple har sagt att man tänker överklaga den slutgiltiga domen som kom från en domstol för Texas östra distrikt.

VirnetX är för övrigt ett så kallat patenttroll, det vill säga ett bolag som i stort sett har som enda affärsidé att tjäna pengar genom att stämma andra företag för patentintrång. Bolaget använder sällan patenten till att framställa egna produkter.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Lagerrensning pågår nu! →

Kjell & Company - Kunskap och tillbehör till hemelektronik. Kjell & Company är ett av Sveriges starkaste varumärken och en ledande aktör inom svensk detaljhandel. Bolaget har mer än 30 års erfarenhet av hemelektronik i kombination med gedigen kunskap och personlig rådgivning. Just nu pågår lagerrensning med mängder av bra deals.

Fynda nu
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS