Det finns en börsstrategi som fullständigt utklassat vanliga börsindex de senaste decennierna.
Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.


Det finns en börsstrategi som fullständigt utklassat vanliga börsindex de senaste decennierna.
Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.
Nicklas Andersson, sparekonom på Montrose och välkänd börsprofil gästar studion och berättar vad det handlar om.
Se även: Lyckoprofessorn: Därför 50 000 kronor räcker längre än vi tror – Dagens PS
”Om man backade tillbaka till 1988 så såg man att man fick 7 000 procent i avkastning om man hade ägt aktien fram till i dag”.
Aktien som Nicklas Andersson beskriver är Investor (börskurs Investor), med över 650 000 svenskar i ägarboken.
Avkastningen har som många vet varit fantastisk. Men för de investerare som tillämpat en klassisk börstrategi för Investor-aktien så har det faktiskt gått att krama ut ännu mer avkastning än så.
”Om man hade återinvesterat i utdelningen så hade man fått 28 000 procent. Så då förstår man ju vilken massiv skillnad det är. Alltså tre fjärdedelar kommer från den återinvesterade utdelningen”, berättar sparekonomen.
Börstrategin går helt enkelt ut på att köpa utdelningsaktier men sen också se till att köpa nya aktier varje gång utdelningen trillar in på kontot.
Därmed får man också full effekt av ränta-på-ränta effekten eller världens åttonde underverk som det också kallas.
Exemplet med Investor är särskilt starkt. Men faktum är att siffrorna för börstrategin även är goda om man ser till börsen i snitt. Sedan år 2000 är Stockholmsbörsen index upp 255 procent.
”Men om man hade återinvesterat i utdelningen så var man upp 669 procent. Vilket innebär att det är en ganska stor skillnad. Det gör ganska stor skillnad över tid”, konstaterar Nicklas Andersson.
Dock är inte strategin för alla alltid understryker börsprofilen.
”Jag tror det beror lite på var man är i livet”.
Stockholmsbörsen index är upp 255 procent sedan början av 2000-talet. Men för den som följt den klassiska börstrategin har utvecklingen varit hela 669
”Jag tycker att om man ung så bör man fokusera på hur man kan få portföljen att växa så mycket som möjligt. Då är värdering också viktig att ta hänsyn till”, säger ha och utvecklar;
”Är bolaget moget då kommer du inte ha samma utdelningstillväxt. Så någon som är yngre som har tiden på sin sida kanske mer ska fokusera på bolaget och aktiens hela potential snarare än bara utdelningen”
Se hela inslaget och intervjun i klippt ovan.
Se även: Börsprofilens råd: ”Gör misstag och få ont i magen” – Dagens PS

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.