Almedalsveckan är magisk, men lite vilse. Det menar författaren Stefan Engseth som ser potentialen i politikens egen festival, men efterlyser mer fokus, mindre rosé och fler långsiktiga perspektiv.
Författaren: "Almedalsveckan behöver hitta hem igen"

Mest läst i kategorin
Det är mycket folk, bra energi och ett unikt möte mellan makt och medborgare. Ändå tycker Stefan Engseth, aktuell med boken Homo Stupido, att Almedalsveckan har glidit bort från sitt ursprung.
“Jag hade gärna sett en invigning där någon står på ett lastbilsflak och håller tal, som Palme gjorde 1968”, säger han.
”Syftet med politik är att möta folket”, säger han.
Se även:
Jörgen Wahl: “Så kan Almedalen bli mer än bara ord”. Dagens PS
“Almedalsveckan har tappat kärnan”
Det han saknar mest är tydligare samtal och mindre glitter. För att hitta tillbaka vill han se kvalitetssäkrade programpunkter, där deltagarna röstar fram det mest meningsfulla innehållet.
Problemet, enligt Engseth, är inte bara upplägget utan perspektivet. Valår skapar löften, men förändring kräver längre tid.
Politik kräver mer än fyra år
“Sverige är större än en bostadsrättsförening. Vi borde ha 15-årsplaner för de stora frågorna”, säger han.
Samtidigt lyfter han fram det positiva: digitalisering, AI och samhällsutveckling finns på agendan. Och den öppna, nyfikna samtalstonen mellan främlingar är något han önskar se året om.
”Jag önskar att folk tog med sig den här magiska känslan som är att prata främlingar emellan och den väldigt stora öppenhet som finns här. Jag önskar det fanns hela året, utan rosévin”, avslutar Engeseth.
Läs även:
Krönika: Jag saknar Almedalen – men helvete vad dyrt det har blivit. Dagens PS

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.