Stockholmsbörsen har rivstartat 2026 med rekordnivåer – men uppgången är smal och lämnar många bolag på efterkälken.
Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.

Stockholmsbörsen har rivstartat 2026 med rekordnivåer – men uppgången är smal och lämnar många bolag på efterkälken.
Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.
Essity fram som en möjlig comebackkandidat, nickelpriset kan stå inför ett trendbrott och AI-sektorn ifrågasätts allt mer konstateras i Börsbarometern från Dagens PS och Realtid.
Hygienjätten Essity, som knoppades av från SCA 2017, har haft en klart svagare resa än börsen i stort. Aktien har stigit omkring 13–14 procent sedan avknoppningen, medan Stockholmsbörsen samtidigt är upp 140–150 procent.
Trots det har bolaget en enorm global räckvidd.
”Bolaget har över en miljard användare världen över. Hade det varit ett techbolag så hade det varit helt amazing med en miljard användare”, säger Realtids chefredaktör Edvard Lundkvist.
Essity siktar nu på att öka den organiska tillväxten till 3 procent per år, från dagens knappt 1 procent, och nå en rörelsemarginal på minst 15 procent. Under 2025 låg marginalen runt 14 procent.
Bolaget satsar också på innovationer, som digitala blöjor och smarta system för servettdispensrar. Samtidigt är exponeringen mot USA stor. Varannan servett som används på snabbmatsrestauranger i USA kommer från Essity.
En annan sektor som lyfts fram är nickel, en nyckelmetall i rostfritt stål och viktig för byggindustrin. Efter tre svaga år kan en vändning vara på gång.
Världens största exportör, Indonesien, planerar att dra ned produktionen för att pressa upp priserna.
”Ett land som skulle kunna gynnas av det är Sverige, som har stora nickelfyndigheter. Men vi bryter inget nickel alls i dag”, konstaterar Edvard Lundkvist.
Projekt som Rönnbäcken i Västerbotten har tidigare stoppats av tillståndsprocesser, men nickel har nu klassats som en strategisk råvara inom EU, vilket kan förändra förutsättningarna på sikt.
Samtidigt har AI-relaterade techbolag i USA tappat mark. ETF:en för de så kallade Magnificent Seven-bolagen har fallit omkring 11 procent sedan oktober.
Enligt Börsbarometern drivs värderingarna i stor utsträckning av framtidslöften snarare än faktiska resultat.
”Om någon går ut och lovar helt orimliga saker, då är det ett tecken på att deras produkter inte håller måttet”, säger Dagens PS börsreporter David Ingnäs.
Hot om att AI ska ersätta alla kontorsjobb inom kort avfärdas också som överdrivna.
”Har du någonsin sett hur långsamt saker utvecklas på ett svenskt kontor? Om ett och ett halvt år kommer det inte ha hänt särskilt mycket alls”, säger Edvard Lundkvist.
Läs även: Ny studie: Så kan jordskalv skapa guld



