Dagens PS
Detta är en sponsrad artikel

Emissionsaktuella Realheart på väg mot en miljardmarknad

Realheart
För Dagens PS berättar Realhearts vd Ina Laura Perkins om mångmiljardmarknaden för artificiella hjärtan.
ANNONS PS Emissionsservice
ANNONS PS Emissionsservice
Uppdaterad: 02 sep. 2021Publicerad: 02 sep. 2021

Spotlight-listade Realhearts vd Ina Laura Perkins berättar att bolaget kommit långt när det gäller att ta fram ett artificiellt hjärta för människor. 2023 räknar bolaget med att kunna sätta in de första av sina artificiella hjärtan i människor. Och Realheart arbetar med att nå ett marknadsgodkännande 2025.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
PS Partner

Peter Jöback bjuder hem publiken till sin egen trädgård

10 juli 2025

Därmed är bolaget inne på en marknad som uppskattas vara värd motsvarande 138 miljarder kronor. För att detta ska kunna bli verklighet genomför bolaget nu en företrädesemission på 67,7 miljoner kronor.

Innan vi kommer in på emission kan du berätta om bolaget?
Ja, Realheart grundades med visionen om att ingen människa ska behöva dö på grund av hjärtsvikt, en plågsam sjukdom som drabbar många, många människor i världen, 67 miljoner, och som succesivt leder till döden.

Realhearts mission är att utveckla medicintekniska lösningar för att behandla hjärtsvikt i olika stadier av sjukdomen, men vi satsar först på slutstadiet, som är biventrikulär hjärtsvikt, där man behöver ett nytt hjärta. Det finns inte tillräckligt många hjärtan att transplantera, det finns bara 7 000 tillgängliga världen över. Då kan man ha ett artificiellt hjärta som lösning.

Klarat av det första stadiet

Och hur långt har ni kommit i den här utvecklingen?
Vi är nu i försök på djur, så vi har visat proof-of-concept, att det här hjärtat kan leverera ett pulsativt flöde, naturligt flöde, med en syresättning som är mycket hög. Djuret har vaknat, stått upp, ätit- alla goda tecken på att djuret är välmående.

Så i praktiken skulle man kunna använda hjärtat på människor nu?
Nej, inte än. Vi behöver längre överlevnadsdata. Nu har vi klarat av det första stadiet, vilket är att väcka djuret och hålla det vaket i 24 timmar. Nu jobbar vi med att ta oss över 24 timmar och att djuret ska kunna leva ett längre tag med hjärtat. Men det här är bara ett av flera ben som vår forskning står på.

En långsiktig investering

Och vad kommer ni att använda pengarna från emissionen till?
Vi kommer fortsätta arbeta parallellt, dels med produktutveckling för att ta fram den senaste versionen, dels med att fortsätta med våra blodtester, hållbarhetstester och våra djurtester. Det här arbetet behöver pågå parallellt, för att när den slutgiltiga versionen är klar måste alla våra testprotokoll också vara färdiga, så att vi kan generera den data vi behöver för läkemedelsmyndigheten.

Och vad ska man ha för tidsperspektiv om man ska investera i Realheart?
Vi planerar att gå in i människa 2023, så jag skulle se det här som en långsiktig investering.

ANNONS

Det enda artificiella hjärta som används idag ger biverkningar

Hur stor är marknaden skulle du säga?
Vi har pratat med hjärtläkare, som använder det enda artificiella hjärtat som finns i dag i Europa och USA. Det heter SynCardia och är inte särskilt bra ur patientsynpunkt. Det har högt ljud, är jobbigt att bära och har kort batteritid, det har också mycket biverkningar som är blodrelaterade.

Vi har gjort beräkningar på hur många patienter som behöver ett nytt hjärta och vi kom upp i 129 000 människor i USA och Europa. Ett SynCardia hjärta kostar 125 000 USD, vilket ger marknadspotential på 16 miljarder USD (motsvarande 138 miljarder SEK), alltså 1 000 ggr högre en dagens försäljning.

Du nämnde SynCardia, men finns det motsvarande lösningar hos konkurrenter eller som arbetar mot en lösning?
SynCardia är den enda som finns i Europa och USA. Deras hjärta är lufttrycksdrivet, vilket leder till många av de yttre problemen. Det finns ett hjärta som utvecklas i Frankrike och som nu har fått godkänt på EU-marknaden, och en försäljning har skett. Där har man löst de yttre problemen, man har bara en kabel i stället för två tjocka (ut genom magen), man har ett batteribälte och man kan bära batteriet.

Batteritiden är dock inte så bra, bara fyra timmar, så där finns mycket att förbättra. Än så länge har man bara satt in hjärtat i 15 patienter så det går inte att känna till biverkningssituationen eller hur den ser ut ännu.

Utöver det här finns det ett hjärta om är i pre kliniska-tester och heter BiVACOR, där är det en kontinuerlig flödespump, dvs en pump som hela tiden snurrar för att leverera blodet. Det är oklart om BiVACOR lyckas lösa biverkningsproblematiken eftersom det är känt sedan länge att kontinuerliga flödespumpar som hjärtpumpar (vänsterkammarassist) ger blodrelaterade biverkningar.

Har ett väldigt starkt patentskydd

Hur ser IP rättigheterna ut?
Vi patenterar och har ett väldigt starkt patentskydd. Vår patentportfölj innehåller patent som täcker produkten, men patenten täcker också andra spinoff-lösningar, som man ska kunna använda hjärtat till, som en hjärtpump (vänsterkammarassist) eller en hjärt- lungmaskin. Det är framtida produkter i vår portfölj som vi också kommer att jobba med så småningom.

När är det realistiskt att tro att Realhearts hjärta kommer att kunna säljas i större skala?
Det är realistiskt att vi kan nå 1 000 implantationer per år ett antal år efter det att vi fått marknadsgodkännande.

ANNONS

När kan det bli ett marknadsgodkännande?
Vi tror att det kommer att ske kring 2025 och det är det vi jobbar mot.

Läs mer: Artificiellt hjärta öppnar för global jättemarknad

Ledande hjärtkirurg har framtiden i sina händer

Erbjudandet i korthet

Realheart genomför en företrädesemission av Units med teckningstid 16 augusti – 3 september 2021. Emissionen är säkerställd till ca 91 procent genom teckningsförbindelser och garantier och tillför vid fullteckning Bolaget ca 67,7 MSEK. Teckningskursen per Unit är 6 SEK. Fullständig information och prospekt finns på www.realheart.se.

Realhearts aktie är noterad på Spotlight Stock Market sedan 2014 under kortnamnet (HEART). Bolaget har cirka 3600 aktieägare och ett börsvärde på cirka 150 MSEK.

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

ANNONS PS Emissionsservice
ANNONS PS Emissionsservice

PS Emissionsservice skriver artiklar på uppdrag av en sponsor. Innehållet i dessa artiklar är annonser och reflekterar inte Dagens PS eller redaktionens åsikter.

ANNONS PS Emissionsservice
ANNONS PS Emissionsservice

PS Emissionsservice skriver artiklar på uppdrag av en sponsor. Innehållet i dessa artiklar är annonser och reflekterar inte Dagens PS eller redaktionens åsikter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS