Dagens PS

Vill se bättre skydd för den som köper nyproduktion

Förslag: Bättre skydd för den som köper nyproduktion
Den som köper en nyproducerad bostadsrätt är för dåligt skyddad, det vill civilutskottet ändra på. (Foto: TT)
Rosanna Smeds
Rosanna Smeds
Uppdaterad: 11 nov. 2020Publicerad: 11 nov. 2020

Konsumentskyddet vid köp av nyproducerade bostadsrätter är för dåligt jämfört med andra stora investeringar. Nu vill civilutskottet se bättre skydd för den som köper nyproduktion. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Civilutskottet föreslår att riksdagen genom två tillkännagivanden uppmanar regeringen att bättre skydda köpare av nya bostadsrätter.

Civilutskottet uppmanar nu regeringen att komma med förslag som dels stärker köparnas skydd vid förseningar av nyproducerade bostadsrätter och dels förbättrar informationen till köparna och förtydligar ansvaret för fastighetsmäklare och bostadsutvecklare.

Civilutskottet skriver bland annat i sitt förslag att köpare kan drabbas hårt om ett byggprojekt blir försenat och vill att det blir enklare att häva ett köp av en ny bostadsrätt om tillträdesdagen blir mycket senare än vad byggfirman lovat.

Köpare tar en stor privatekonomisk risk under lång tid och civilutskottet vill därför att köpare ska få tillräcklig och anpassad information om de ekonomiska riskerna före ett köp av en nyproducerad bostadsrätt.

Den 12 november i år ska riksdagen fatta beslut om förslaget.

Läs hela förslaget här.

Läs mer: Nyproduktion – risk för ekonomisk smäll

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rosanna Smeds
Rosanna Smeds

Skribent och researcher

Rosanna Smeds
Rosanna Smeds

Skribent och researcher

ANNONS
Kom igång med ett roligare sparande hos Nordnet
Nordnet

Att spara & investera ska vara enkelt och inspirerande för alla. Upptäck hur vi kan hjälpa dig lyckas med sparandet, läs mer och öppna ett konto hos Nordnet nedan.

Öppna konto på Nordnet här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS