Dagens PS

Oönskade klappar skickas i väg redan på julafton

En del verkar inte tveka en sekund på att skeppa iväg sina julklappar. (Foto: TT)
Jonas Carlsson
Jonas Carlsson
Uppdaterad: 27 dec. 2019Publicerad: 27 dec. 2019

Många lägger upp sina oönskade klappar till försäljning på nätet. Somliga är också riktigt snabba på att göra det.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Redan klockan 15 när Kalle Anka börjar på julaftonen läggs de första oönskade klapparna upp på andrahandssajten Tradera, enligt DI Digital. Blocket märker av samma trend.

”Både trafiken och antalet annonser går upp rejält, faktiskt redan under eftermiddagen på självaste julafton. I regel är ”mellanklappshandeln” som störst den 27 december”, säger Tero Marjamäki, presschef på Blocket, i ett pressmeddelande enligt DI Digital.

Kläder, skor, mobiltelefoner, skönhetsvård och surfplattor är det som det säljs mest av på Blocket och Tradera efter julen. Värdet uppskattas till över 100 miljoner kronor.

 

 

 

 

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Åsa och Emma
Spela klippet
Motor

Vilken elbil har bäst batteri – och varför det spelar roll

02 nov. 2025
ANNONS
ANNONS