Dagens PS

Nya lagar 2026: Politiken svänger om kontanter

Har det kontantfria samhället gått för långt?
Har det kontantfria samhället gått för långt? Det verkar politiken tycka. (Foto: Oscar Olsson/TT)

Sverige har länge varit på väg mot ett kontantlöst samhälle, men nu svänger politiken. Nya lagkrav tvingar fler butiker att prioritera kontanter.

Trots att nio av tio köp i dag sker digitalt, visar färska siffror från Bankomat att hela 83 procent av svenskarna anser att kontanter är en nödvändighet.

För att säkra betalningssystemet i kristider och värna inkludering har regeringen nu lagt fram en lagrådsremiss med skarpa förslag som förväntas träda i kraft den 1 juni 2026.

För näringslivet innebär förslaget att bemannade mataffärer och apotek blir skyldiga att ta emot kontanter, såvida det inte innebär en direkt säkerhetsrisk för personalen.

Läs även:
Betalkorten ska försvinna – inom fyra år. Dagens PS

Garanterade uttag i hela landet

Men det stannar inte vid detaljhandeln. Lagförslaget ställer även krav på den finansiella infrastrukturen.

Privatpersoner ska garanteras tillgång till uttag över hela landet, och för övriga företag tillkommer krav på fungerande tjänster för både växelhantering och insättning av dagskassor.

Syftet är tydligt: kontanter ska inte längre kunna väljas bort av bekvämlighetsskäl när grundläggande behov ska tillgodoses, rapporterar Nyheter24.

Kontanter i Sverige
Kontanter har länge varit på väg bort i Sverige. Men i år kan vi få två nya lagar som handlar om cash. (Bild: Barnabas Davoti)

Kontanter behöver bevakas

Finansminister Elisabeth Svantesson betonade till Sveriges Radio att kontanternas ställning måste skyddas, men uppger även att man behöver bekämpa penningtvätt.

Regeringen vill göra det straffbart att föra ut stora mängder kontanter från Sverige till andra EU-länder, samt införa kontanter till Sverige. 

Man vill göra det vara tvungen att anmäla utförseln eller införseln av kontanter till Tullverket på förhand. 

”Vi har stora problem med både penningtvätt och kontantsmuggling, och det är en del av den grova kriminella verksamheten i Sverige”, säger Svantesson.

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.