Dagens PS

Miljoner i utebliven pension – nu döms företaget 

Företaget, som dömdes i tingsrätten, har nu överklagat till hovrätten
Företaget, som dömdes i tingsrätten, har nu överklagat till hovrätten (Foto: Pexels/Jessica Gow/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 04 juli 2025Publicerad: 04 juli 2025

Ett livsmedelsföretag har fått en tung smäll i domstol. Trots att man tecknade kollektivavtal redan 2013 har företaget inte betalat in tjänstepension för delar av personalen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det handlar om livsmedelsföretaget Protos, som skrev under ett kollektivavtal redan 2013. I avtalet förband sig bolaget att från och med 1 april 2014 börja betala in deltidspension – så kallad DTP – för sina tjänstemän.

Men betalningarna uteblev. Först många år senare uppmärksammades det av Collectum, som administrerar tjänstepensionssystemet. 

Collectum krävde då 2,2 miljoner kronor i retroaktiva premier. 

Det rapporterar E55. 

“Förlorat sin rätt att kräva betalning”

Protos höll dock inte med om kravet. Företaget menade att Collectum agerat för sent, och därför inte längre hade rätt att kräva pengarna.

”Collectum har även förlorat sin rätt att kräva betalning till följd av utebliven reklamation eftersom Collectum inte reklamerat inom skälig tid från varje tidpunkt då Collectum insett eller borde ha insett att Protos inte betalat DTP-premierna”, påstod företaget. 

Men det höll inte tingsrätten med om.

Läs även: 138 år gammalt företag ansöker om konkurs. Dagens PS

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Domstolen: arbetsgivaren har ansvaret

Tingsrätten slog fast att Collectum inte har någon aktiv undersökningsplikt – det är arbetsgivaren som ansvarar för att rapportera in rätt uppgifter.

”Collectum har ingen aktiv undersökningsplikt och det principiella ansvaret för att rapportera in de uppgifter som behövs för att Collectum vid varje tid ska kunna fakturera rätt premier, däribland uppgift om eventuell DTP-skyldighet, åvilar arbetsgivaren, det vill säga Protos”, står det i domen. 

Därför dömdes Protos den 25 april att betala två miljoner kronor, plus sex procents årlig ränta och rättegångskostnader på 278 000 kronor.

Företaget har dock inte gett upp. Domen har överklagats till hovrätten.

Läs också:

Företag vågar inte anmäla brott: “Ett hot mot Sverige”. Dagens PS

Företagen larmar: “Är beroende av arbetskraft från andra länder”. Dagens PS

Omtalat bolag döms – nu stoppas metoderna efter år av klagomål. Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS