Dagens PS

Lyxbyggaren håller inne årsredovisningen – igen

Oscar Properties skjuter på nytt upp publiceringen av bolagets årsredovisning. (Foto: TT)
Oscar Properties skjuter på nytt upp publiceringen av bolagets årsredovisning. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 27 maj 2020Publicerad: 27 maj 2020

Oscar Properties hävdar att senareläggningen nu beror på att "styrelse och revisorer inväntar kompletteringar i dokumentation och delbetalning av köpeskilling".

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Bostadsutvecklaren Oscar Properties fortsätter att skjuta på publiceringen av årsredovisningen. Den här gången meddelar bolaget i ett pressmeddelande att årsredovisningen senareläggs till senast den 9 juni.

”Skälet till att slutlig och reviderad årsredovisning inte kan avlämnas idag är att styrelse och revisorer inväntar kompletteringar i dokumentation och delbetalning av köpeskilling avseende uttalandet om going concern, som är en grundläggande förutsättning för redovisningen”, skriver bolaget.

Samtidigt släpper Oscar Properties en preliminär årsredovisning där avsnittet med revisorns yttrande är blankt.

Läs även: Jagas av yacht-bolag för obetald miljonnota »

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
ANNONS