Dagens PS

I år får man 3 000 kronor i premiepension – varje månad 

I år får många svenskar tusentals kronor i premiepension
I år får många svenskar tusentals kronor i premiepension (Foto: Fredrik Sandberg/TT/Pexels)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 23 maj 2025Publicerad: 23 maj 2025

Premiepensionen har blivit ett trevligt litet tillskott för många pensionärer. Inte minst för den som låtit staten sköta jobbet. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Svenskar som börjar ta ut sin premiepension under 2025 får i genomsnitt omkring 3 000 kronor i månaden, enligt E55. Störst andel hamnar i spannet 2 000 till 3 900 kronor, vilket innebär ett betydande tillskott till den allmänna pensionen.

Premiepensionen är den del av pensionen där 2,5 procent av inkomsten placeras i fonder. 

Du får själv välja om du vill placera pengarna genom fondval eller om du låter pengarna ligga kvar i förvalsalternativet AP7 Såfa. 

Staten förvaltar bäst

Pensionsmyndigheten bekräftar att AP7 Såfa i snitt gett bättre värdeutveckling än de egna valen. 

Mellan 2010, då fonden startade, och oktober 2024, har avkastningen blivit drygt 565 procent. 

Bland dem som gjort egna fondval är det bara en av fyra som lyckats slå utvecklingen i det statliga förvalet.

Ett annat mönster som framkommer i statistiken är att ju fler fondval en pensionssparare har gjort, desto sämre har värdeutvecklingen blivit. 

AP7 Såfa har i sin tur ett system som automatiskt minskar risken med stigande ålder, vilket ger mer stabila utbetalningar över tid. Den funktionen saknas hos både den traditionella försäkringen och bland de egna fondvalen, enligt myndigheten.

ANNONS
Fler fondval leder till sämre värdeutveckling, visar statistik från Pensionsmyndigheten
Fler fondval leder till sämre värdeutveckling, visar statistik från Pensionsmyndigheten (Foto: Pontus Lundahl/TT)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025
Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Yngre generationer får mer

Därtill får yngre pensionärer mer i premiepension än äldre – helt enkelt för att de hunnit tjäna in mer. 

“Den främsta förklaringen till denna skillnad är att pensionärer omfattas av det nya pensionssystemet i olika omfattning och att det därmed har avsatts olika mycket till premiepensionen”, säger Gustav Sundén, analytiker på Pensionsmyndigheten, till Dagens Industri.

För pensionärer födda 1938 gick bara 0,5 procent av pensionsunderlaget till premiepension, jämfört med 1,5 procent för de födda 1946. För dagens yngre har hela 2,5 procent avsatts under större delen av arbetslivet.

“Det är också fler med lägre inkomster och därmed mindre intjänade pensionsrätter i denna grupp”, säger Sundén om gruppen över 55. 

Läs även: Dyrare överföra premiepension: “Belastar systemet”. Dagens PS

Systemet når målen – men inte för alla

Pensionsmyndigheten bedömer att premiepensionssystemet som helhet uppfyller riksdagens mål om högre avkastning än löneutvecklingen. Men det gäller främst de som ligger kvar i AP7 Såfa. 

ANNONS

“Målet är dock inte uppfyllt för de pensionärer som har valt egna fonder på premiepensionens fondtorg och inte heller för de som har valt den traditionella försäkringen eftersom de saknar tydligt samband mellan ålder och risk”, säger Susanne Schaftenaar, analytiker på Pensionsmyndigheten.

Valfriheten fortsatt intakt 

Trots skillnaderna försvarar myndigheten valfriheten i systemet.

“Valfriheten i premiepensionen innebär att sparare och pensionärer kan anpassa sina fondval efter sina egna behov och preferenser”, säger Susanne Schaftenaar.

Hur valet av fond påverkat spararnas resultat lär bli ännu tydligare framöver – särskilt efter börsraset som följt i spåren av det eskalerade tullkriget. Det kommer analyseras i nästa års rapport.

Läs också: PPM-miljonärerna: Spararen har 7,6 miljoner i premiepension. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David Ingnäs hörs i PS Studio i samtal om börsen
Spela klippet
Börs & Finans

Svenskarna strömmar till börsen – men tar större risker

23 maj 2025
ANNONS
ANNONS