Dagens PS

Därför nekas svenskar bostad: “Det är orimligt”

Bostad
Människor som kan betala hyran nekas ändå bostad, säger Hyresgästföreningen (Foto: Gabriella Bruske/TT/Canva)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 27 nov. 2025Publicerad: 27 nov. 2025

En del bostadsbolag börjar förvisso släppa på sina hårda inkomstkrav. Men utvecklingen går långsamt, ojämnt – och ibland i helt motsatt riktning. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

“Resultatet är att människor stängs ute från trygga förstahandskontrakt helt i onödan”, konstaterar Hyresgästföreningen i sin nya lägesrapport

Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder beskriver situationen som ett systemfel.

”Vi ser att inkomstkraven från bostadsbolagen minskar på flera håll, men alldeles för långsamt. Samtidigt står alltför många bolag stilla. Det innebär att människor som kan betala hyran ändå sorteras bort vid ansökan. Det är ett systemfel som måste rättas till”, säger hon i ett pressmeddelande

Spretig utveckling 

Rapporten visar att nästan en tredjedel av landets allmännyttiga bolag nu helt saknar inkomstkrav för vanliga hyresrätter. 

Samtidigt har andra bolag gått åt andra hållet och infört nya eller skärpta krav i vissa områden, ofta med syftet att styra befolkningssammansättningen.

“Många människor blir utestängda helt i onödan. Man får inte lägenheter trots att man skulle ha råd. Vi argumenterar inte för att slopa inkomstkrav helt, men att de ska vara rimliga”, säger Martin Hofverberg, chefekonom på Hyresgästföreningen, till Dagens Nyheter.

Hyresgästföreningens chefekonom Martin Hofverberg (Foto: Filippa Ländin/Hyresgästföreningen)

Missa inte: Här kan du köpa hus – för 11 kronor styck. Dagens PS

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

24 nov. 2025
Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Privata värdar håller hårt i kraven

Den som söker bostad på den privata hyresmarknaden möts dessutom av betydligt tuffare villkor.

Enligt rapporten ligger de flesta större privata hyresvärdar kvar på krav motsvarande tre gånger hyran i bruttoinkomst – samma nivå som varit norm i många år. Och det gäller trots att flera bolag rapporterar uthyrningssvårigheter, hyresrabatter och en forskningsbild som visar att hårda krav inte minskar ekonomiska risker.

Vill du få dagens viktigaste nyheter direkt i inkorgen?

“Många av dem som får nej på lägenhet skulle klara hyran med god marginal. Det är orimligt att människor stängs ute på grund av föråldrade regler. Det här handlar inte om att ta större risker, utan om att ta ansvar för en bostadsmarknad som speglar hur människor faktiskt lever och arbetar i dag”, säger Karin Lindeberg, Hyresgästföreningens bostadspolitiska chef.

Rapporten förstärker bilden: många hushåll som nekas bostad skulle enligt beräkningarna klara hyran, ibland med god marginal.

Ett splittrat läge 

Hyresgästföreningens genomgång av de 30 största kommunernas allmännyttor visar stora skillnader.

En del bolag har de senaste åren sänkt kraven, börjat acceptera fler typer av inkomster eller slopat inkomstkrav helt. 

ANNONS

Samtidigt har andra bolag, som tidigare inte haft några krav alls, infört särskilda regler för utsatta områden och nyproduktion, där hyrorna ofta är högre.

Hyresgästföreningen beskriver utvecklingen som dubbelsidig: en försiktig öppning i ena änden och en skärpning i den andra.

Läs också: Här får svenskar mest för pengarna i Spanien: “Absolut köpläge”. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS