Svenskar jobbar längre men får ändå ut förvånansvärt lite i pension. Nu växer kritiken mot det svenska pensionssystemet.
Därför är svenska pensioner sämst i Norden


Mest läst i kategorin
Den tidigare statsministern Göran Persson har en gång beskrivit pensionssystemet som “världens bästa, men med det lilla felet att det ger för låga pensioner”.
Det citatet återges i Aftonbladet, där journalisten Fredrik Rundkvist reder ut vad som ligger bakom de låga nivåerna.
Trots att pensionssystemet beskrivs som stabilt och välbyggt har Sverige idag tiotusentals pensionärer med mycket små inkomster.

Sämst i Norden
Senast i januari kunde Dagens PS rapportera om den dystra utvecklingen. Då hade Chile gått om Sverige vilket innebär att vi numera befinner oss på plats 10 i Mercer CFA Institute Global Pension Index – ett index som jämför pensionssystem i 48 länder. Det rapporterade News55.
Island, Danmark, Finland och Norge överträffar oss med råge, och vi riskerar att falla ännu längre ned om ingenting görs.
Läs mer: Svenskar jobbar mest i Norden – men frågan splittrar. Dagens PS
Systemet anpassas efter hur länge vi lever
En betydande orsak till Sveriges låga pensioner är att pensionssystemet är uppbyggt för att anpassa sig efter vår medellivslängd. När vi går i pension delas våra intjänade pengar ut över den tid vi förväntas leva. Ju längre vi lever, desto mindre blir pensionen per månad.
För dem som är födda 1960 och tar ut pension vid 65 år, måste pengarna räcka 15 procent längre än för dem som föddes 1935.
Det här påverkar alla som går i pension idag. Enligt nya beräkningar från Folksam ger den allmänna pensionen i snitt bara 43 procent av slutlönen. Det kan jämföras med 56 procent när systemet infördes för 25 år sedan.
Inte längre helt självfinansierat
En annan faktor som påverkar systemet är att det inte längre är lika självfinansierat som tidigare, skriver Rundkvist.
Grundtanken var att avgifter från arbetande skulle gå direkt till pensionärer, utan att belasta statsbudgeten. Men idag är tre av fyra pensionärer beroende av skattefinansierade bidrag, som garantipensionen.
“Nya bidrag och höjningar av garantipensionen (som också är ett skattefinansierat bidrag) har pajat logiken i systemet och medfört att statens kostnader för äldres försörjning ökat rejält”, skriver Rundkvist.
Utvecklingen innebär att statens kostnader för äldre har ökat, och enligt prognoserna kommer andelen bidragsberoende att växa i takt med att fler utrikesfödda når pensionsåldern utan att ha arbetat mycket i Sverige.
Tiotusentals lever i fattigdom
Enligt Pensionsmyndigheten lider drygt 2 procent av personer över 65 år av materiell och social fattigdom i Sverige. Det innebär att de inte har råd med minst fem av tretton grundläggande utgifter.
1 procent har det så svårt att de klassas som allvarligt fattiga, skriver News55. Det kan verka som låga andelar, men innebär ändå att tiotusentals äldre har mycket svårt att få ekonomin att gå ihop.
Tjänstepensionen räddar många
“Med allt detta sagt: pensionerna i Sverige är inte perfekta, tvärtom, men inte heller fullt så usla som det ibland framstår”, skriver Rundkvist.
Trots de låga nivåerna i den allmänna pensionen ser det nämligen bättre ut för de flesta tack vare tjänstepensionen. Nio av tio löntagare omfattas av kollektivavtalade tjänstepensioner – och de har blivit allt viktigare.
Enligt en pensionsutredning från april 2025 var den totala mediankompensationen 79 procent för dem som gick i pension vid 65 års ålder år 2022. Det är högre än för 25 år sedan.
Systemet håller alltså ihop – men med hjälp av tjänstepensioner och bidrag.
Och som Göran Persson redan konstaterade 2005: “Jag är säker på att det vi gjort inte kommer att vara populärt om 20 år när de som går i pension ser vad vi har gjort”.
Läs också: Pensionsexperten: “Sverige befinner sig redan i en pensionskris”. Dagens PS
ANNONS
ANNONS

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.