I kölvattnet av britternas ja till utträde ur EU, Brexit alltså, som valutanestorn George Soros varnat för, har pundet fallit betänkligt medan dollarn till följd av starka ekonomiska siffror i USA klättrar.
Gör som Victoria Silvstedt - och bli rik


Mest läst i kategorin
De här kraftiga valutasvängningarna går det alltså att tjäna pengar på, vilket Victoria Silvstedt – som Dagens PS tidigare skrivit om – brukar ta fasta på. Hon är duktig på bland annat derivathandel.
Silvstedt är en valutaklippare och det kan du också bli.
Privata Affärer har talat med en expert på nätmaäklaren IG, som erbjuder handel med derivatprodukter, och han förklarar att det i stort sett går att handla på valutamarknaden dygnet runt på spotkursen eller genom optioner.
En grundläggande råd för lyckas som valutahandlare är att hålla koll på räntor, räntebeslut, inflation, politik, sysselsättning och export – makroekonomiska nyheter och nyckeltal påverkar valutakurserna, skriver Privata Affärer, som konstaterar att hävstången är god för den som lär sig knepen.
LÄS MER: “Victoria Silvstedt: “Jag handlar mycket i derivat” >
LÄS ÄVEN: “Så rik är Victoria Silvstedt” >
LÄS OCKSÅ: “Glittra i affärer – skugga supermodellen” >
LÄS VIDARE: “Nestorn varnar: Alla kommer bli fattigare” >
LÄS OCKSÅ: “Soros gamblade INTE på brexit” >
LÄS PA-ARTIKELN: “Rejäla svängningar på valutamarknaden skapar affärsmöjligheter” >

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.