Bitcoin pressas rejält på tisdagen och har tillfälligt handlats under 12.000 dollar.
Brutalt Bitcoin-ras efter ny förbudsskräck


Mest läst i kategorin
Bitcoin pressas rejält på tisdagen och har tillfälligt handlats under 12.000 dollar.
Det har varit oroligt i handeln på sistone efter att Sydkorea i förra veckan sade att det väntas ett förbud mot handeln i kryptovalutor.
Det har sedan dess tonats ned något och i går sade regeringen att ett beslut kommer att tas först efter en konsultationsperiod. På tisdagen är dock finansminister Kim Dong-yeon ute i en intervju i en lokal radiostation och säger att ett förbud fortfarande är en reell möjlighet, skriver Korea Herald.
”Regeringen kommer med regleringar för kryptomarknader inom en snar framtid”, sade Kim i en radiointervju med TBS.
Sydkorea beräknas stå för en femtedel av all världens handel med kryptovalutor.
I skrivande stund står bitcoin i cirka 12.070 dollar efter en nedgång med 11 procent för dagen, enligt Coindesk.
KÄLLA: Finansministern flagga igen: Förbud fortfarande möjligt >

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.








