Dagens PS

Toyota levererar mot alla odds – rekordförsäljning

Toyota RAV4 Laddhybrid AWD-i (Foto: Toyota)
Toyota RAV4 Laddhybrid AWD-i (Foto: Toyota)
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud
Uppdaterad: 29 jan. 2026Publicerad: 29 jan. 2026

Mitt i tullar, politiska utspel och stigande kostnader levererar en japansk biltillverkare siffror som fått analytiker att höja på ögonbrynen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

När stora delar av bilvärlden kämpar med tullar, osäker handelspolitik och pressade marginaler går Toyota åt ett annat håll.

Under 2025 slog den japanska tillverkaren nytt försäljningsrekord och befäste sin position som världens största biltillverkare. Det rapporterar CNBC, som beskriver hur Toyota lyckats växa i ett klimat där många konkurrenter bromsar.

Totalt sålde Toyota 10,5 miljoner bilar globalt under året, en ökning med 3,7 procent jämfört med året innan, skriver CNBC.

Därmed lämnade bolaget både Volkswagen och Hyundai bakom sig i volymracet. Men siffrorna i sig är inte det mest anmärkningsvärda – det är hur de kom till.

Trygghet och stabilitet, det är var Toyota levererar. (Foto: Toyota)
Trygghet och stabilitet, det är var Toyota levererar. (Foto: Toyota)

Hybridernas tysta revansch

En viktig del av framgången stavas hybrid. I USA ökade försäljningen av Toyota och Lexus med 7,3 procent till nästan 3 miljoner bilar.

Enligt CNBC var det modeller som Prius och RAV4 som bar upp tillväxten, vilket visar att Toyotas långsiktiga satsning på hybridteknik nu ger utdelning.

Detta skedde samtidigt som president Donald Trump införde nya tullar på importerade bilar. För japanska bilar låg tullarna först på 25 procent, innan de sänktes till 15 procent.

ANNONS

Trots detta valde Toyota att inte höja priserna brett mot kund, utan i stället ta kostnaden själva. Ett drag som enligt CNBC bidrog till att hålla efterfrågan uppe.

ANNONS

Konkurrenterna känner av smällen

Alla har inte haft samma medvind. Hyundai redovisade visserligen ökade intäkter, men rörelsevinsten föll med 19,5 procent, delvis på grund av tullarna, skriver CNBC.

Hyundai är mer beroende av import till USA, där bara runt 40 procent av bilarna byggs lokalt. Toyota, som endast importerar cirka en femtedel av sina USA-sålda bilar, sitter därmed i en helt annan position.

Kanske lite känslolös inredning men funktionell, för det mesta. (Foto: Toyota)
Kanske lite känslolös inredning men funktionell, för det mesta. (Foto: Toyota)

Tullnota i miljardklassen – ändå optimism

Att tullarna kostar råder det inga tvivel om. Reuters rapporterade redan i augusti 2025 att Toyota räknade med en tullsmäll på cirka 9,5 miljarder dollar, motsvarande runt 85 miljarder kronor.

Samtidigt sänkte bolaget då sin vinstprognos med 16 procent.

Men bilden har därefter nyanserats. Enligt CNBC har Toyota lyckats kompensera delar av kostnaderna med effektiviseringar och stark efterfrågan utanför USA.

ANNONS

Bolaget har till och med höjt sin prognos för rörelsevinsten, trots att tullkostnaderna ligger kvar i kalkylen.

Gammal metod i ny tid

Toyota visar att det ibland lönar sig att hålla fast vid det man kan. I stället för snabba kast har bolaget förfinat sin produktion, satsat på hybridteknik och byggt lokalt där det behövs.

Resultatet är ett rekordår – i en tid då få trodde att just stabilitet skulle bli en konkurrensfördel.

Missa inte:

BMW har sålt slut för hela 2026. Dagens PS

Bondikonen Ursula Andress anklagar förvaltare för grov förskingring. News 55

Makt, moln och miljoner – veckans mest lästa inom tech. Realtid

Bensinkort 2026 – här är skillnaderna som faktiskt spelar roll. E55

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se

Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se

ANNONS
ANNONS