Dagens PS

Porsche kan slå ihop Panamera och Taycan

Tror ni att det blir en bra bil? Samma bil, olika drivlinor. (Foto: Porsche)
Tror ni att det blir en bra bil? Samma bil, olika drivlinor. (Foto: Porsche)

Porsche överväger ett oväntat drag: att slå ihop Panamera och Taycan till en modell. Bakgrunden är pressade kostnader.

Porsche sitter på två stora fyrdörrarsmodeller i dag. Den ena drivs av bensin eller laddhybrid – Panamera. Den andra är helt elektrisk – Taycan.

Men nu kan de två bilarna bli en och samma modellserie.

Enligt uppgifter till Autocar undersöker Porsche möjligheten att slå samman modellerna i en gemensam familj. Tanken är att en enda modell ska kunna erbjudas med flera olika drivlinor: bensin, hybrid och el.

Det skulle innebära en förändring för märket. Historiskt har Porsche ofta hållit sina modellserier tydligt åtskilda.

Samtidigt finns redan exempel på strategin i märkets suv-program, där modeller som Porsche Macan och Porsche Cayenne existerar i både förbrännings- och elversioner.

Ett drag för att spara pengar

Bakgrunden är inte i första hand design eller produktstrategi. Det handlar snarare om ekonomi.

Den nye vd:n Michael Leiters driver just nu flera åtgärder för att minska kostnaderna. De senaste åren har nämligen varit tuffare än väntat för Porsche.

Global efterfrågan har svängt och samtidigt har elektrifieringen blivit dyrare än planerat. Förra året bromsade Porsche delar av sin elbilsstrategi, ett beslut som fattades under tidigare vd:n Oliver Blume.

Att utveckla helt nya elbilsplattformar är dyrt, och just nu är marknaden mer osäker än när planerna drogs upp. Därför granskar Porsche nu varje modell i programmet.

Att ha två stora och ganska likartade fyrdörrarsbilar i sortimentet kan då framstå som en lyx.

Missa inga nyheter – prenumerera på Dagens PS Motorbrev.

Två bilar som är olika under skalet

Trots att Panamera och Taycan på håll kan se ut som släktingar är de tekniskt helt olika.

Panamera bygger i dag på Porsches MSB-plattform, samma arkitektur som används av Bentley i modeller som Bentley Continental GT. Effekten sträcker sig från cirka 348 till 771 hästkrafter beroende på version.

Taycan är däremot konstruerad på Volkswagen-koncernens elbilsplattform J1, som delas med Audi e-tron GT. Den starkaste versionen, Taycan Turbo GT, når upp till hela 1 019 hästkrafter.

Storleksmässigt är de också nära varandra. Panamera är strax under 199 tum lång medan Taycan ligger strax under 196 tum.

Det gör dem till naturliga kandidater för en framtida sammanslagning.

Läs också: Unik Singer Porsche till salu – kan klubbas för 34 miljoner kronor. Dagens PS

Plattform, hjulbas och batterier

Ett möjligt upplägg som diskuteras är att använda Panameras längre hjulbas som bas för nästa generation.

Den skulle kunna ge utrymme för större batteripaket i en elversion samtidigt som bilen behåller plats för förbränningsmotorer och hybriddrift.

På så sätt kan Porsche utveckla en gemensam modell där olika drivlinor ryms i samma kaross.

Det är ett klassiskt ingenjörsgrepp: färre plattformar, fler versioner.

Läs också: En klassiker i ny kostym – med hjärta från 718. Dagens PS

Dyra förseningar pressar Porsche

Ekonomin spelar en stor roll i diskussionen.

Under 2025 tvingades Porsche skriva ned cirka 1,8 miljarder euro, motsvarande ungefär 20,5 miljarder kronor, efter förseningar i utvecklingen av nya plattformar.

Samtidigt har bolaget varnat för lägre lönsamhet när hela elstrategin nu ses över.

I samma veva har även framtiden för de planerade elversionerna av sportbilarna Porsche 718 Cayman och Porsche 718 Boxster blivit osäker.

Läs också: Porsche tvekar – elbilen stryks. Dagens PS

Namnet kan bli en stridsfråga

Om Porsche verkligen slår ihop modellerna återstår en detalj som kan bli känslig: vad bilen ska heta.

Panamera har funnits sedan 2009 och blivit en viktig del av märkets fyrdörrarsstrategi. Taycan är yngre men symboliserar Porsches elektriska framtid.

Vilket namn som i så fall överlever är ännu oklart.

Men om historien lärt oss något om Stuttgart-märket är det att tradition och ekonomi ofta möts någonstans mitt emellan – gärna med en ny modell på vägen.

Läs också:

Billigaste bilägandet – komplett guide. E55

Hon straffades för att hon handlade för mycket på pressbyrån. Realtid

Allt dyrare medicin – fler avstår behandling: ”Ekonomiska skäl”. News 55

Åsa Wallenrud

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se

Åsa Wallenrud

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se