En ny stjärna har tänts på den kinesiska lyxbilsmarknaden. Märket Aito, stöttat av Huawei, har på kort tid blivit en kraft att räkna med.
Okänd lyxbil krossade BMW och Mercedes


Mest läst i kategorin
Det är inte längre de västerländska jättarna som dominerar lyxbilsmarknaden i Kina. Ett märke som de flesta européer aldrig hört talas om har seglat upp som den nya favoriten bland lyxbilar, skriver Bloomberg.

Aito, med starkt stöd från telekomgiganten Huawei, har på bara tre år lyckats mer än trefaldiga sin försäljning och lämnar nu etablerade namn som BMW och Mercedes bakom sig i dammet.
Hur har denna okända lyxbil lyckats med konststycket?
Från okänd till ohotad lyxbil
Aito föddes så sent som 2021, ett samarbete mellan smartphonetillverkaren Huawei och Seres Group, en tillverkare som tidigare mest var känd för sina enkla transportbilar. Att dessa två aktörer tillsammans skulle kunna utmana de tyska lyxbilstillverkarna verkade otänkbart, rapporterar Carscoops.

Men faktum är att Aito under 2024 sålde imponerande 151 000 bilar i lyxsegmentet (fordon över 500 000 yuan, motsvarande cirka 720 000 svenska kronor). Detta kan jämföras med BMW:s 145 000 och Mercedes 127 000 sålda enheter under samma period.

Även Land Rover och Porsche hamnade långt bakom Aito i försäljningsstatistiken.

Nyckeln till framgång: M9 och teknologisk spets

Den modell som framför allt drivit Aitos framgång är suven M9. Denna rymliga bil, i samma storleksklass som BMW X5 med lång hjulbas, är utrustad med Huaweis avancerade Harmony-operativsystem och en futuristisk interiör med tre skärmar. Kunderna kan välja mellan en version med räckviddsförlängare och en ren elbilsvariant.

Även om de flesta av Aitos modeller ligger under lyxgränsen, har M9 visat sig vara en fullträff i det högre prissegmentet. Nyligen lanserades även en något mindre version, M8, som förväntas bidra ytterligare till försäljningen under 2025.

Utmaningar för lyxbilen
Trots den imponerande tillväxten står Aito inför utmaningar. Den kinesiska lyxbilsmarknaden minskade med 23 procent under 2024, och en pågående priskrig pressar marginalerna. Dessutom har Huawei inlett liknande samarbeten med andra biltillverkare, vilket skapar en risk för konkurrens inom den egna sfären.

Under årets första månader har också Mercedes och BMW återtagit ledningen i försäljningsstatistiken.
Aitos ordförande, Zhang Xinghai, är dock fortsatt optimistisk och menar att märkets framgång bygger på kundernas erkännande och preferenser.


Bilmässan i konkurs – tuffa år
Elbilsmässan i konkurs efter ekonomiska problem. Framtiden oviss för viktig mötesplats för elbilens utveckling i Sverige. Den svenska elbilsmässan
Missa inte:
“Farfarsligan”: Brutala rånarna i 70-års åldern. News 55
Experten: Så har svenska pensionärer motarbetats – i tjugo år. E55
Klarna satsar på personalen – tynger resultatet. Realtid

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.