Från hushållsapparater till elektrisk extremprestanda på teknikmässan i Las Vegas.
Okänd biltillverkare lanserar superbil som pressar konkurrenterna


Mest läst i kategorin
På CES i Las Vegas valde en för många okänd biltillverkare att rita om kartan för vad som förväntas av nya aktörer i fordonsindustrin.
Kinesiska Dreame presenterade Kosmera Nebula 1 ett elektriskt superbilskoncept med prestandasiffror som placerar bilen i den absoluta toppen av segmentet.
Dreame är främst känt för robotdammsugare och hushållsprodukter men har de senaste åren byggt upp kompetens inom motorer, batterier och mjukvara.
Med Nebula 1 tar bolaget ett kliv rakt in i den elektriska superbilsligan och siktar på att visa att tekniskt kunnande kan överföras mellan helt olika branscher. Det skriver Inputmag.
Fyra motorer i kraftpaket med extrema siffror
Under kolfiberkarossen döljer sig fyra elmotorer en vid varje hjul med en samlad effekt på 1 399 kilowatt vilket motsvarar 1 876 hästkrafter.
Enligt bolaget klarar bilen accelerationen från stillastående till 100 kilometer i timmen på 1,8 sekunder.
Det placerar konceptet före flera etablerade eldrivna prestandabilar åtminstone på pappret.
Karossen är låg och bred med tydliga superbil proportioner.
En fast bakvinge och avancerad aerodynamik signalerar fokus på stabilitet i höga hastigheter snarare än komfort.
Designen är mer stram än de första skisser som cirkulerade när Dreame i fjol offentliggjorde sina bilambitioner.
Läs mer: Här är alla bilar som visas på Bryssel motor show 2026 – Dagens PS
Senaste nytt
Ett strategiskt steg bortom konceptstadiet
Dreame grundades i Peking och blev 2017 en del av Xiaomis ekosystem.
Bolaget har bekräftat att Nebula 1 är ett koncept men ambitionerna stannar inte där.
Planen är att lansera en serieproducerad bil under 2027 och att etablera europeisk tillverkning i Berlin i samarbete med BNP Paribas i samma region som Teslas tyska fabrik.
För investerare och branschanalytiker är signalen tydlig. Nya aktörer med stark teknisk bas och finansiellt stöd är beredda att utmana traditionella sportbilsproducenter.
Om Dreame lyckas ta steget från mässgolv till produktionslinje kan konkurrensen i det elektriska toppsegmentet hårdna betydligt.
Missa inte:
Skulle bygga “havets Tesla” – begärs nu i konkurs – Dagens PS
Red Bull presenterar slutdesignen av hyperbilen RB17 – Dagens PS

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.











