Men smakar det så kostar det, förhandsbokningen av den eldrivna suven, Audi e-tron, kostar enligt uppgift 20.000 kronor.
Nu kan du beställa Audis elsuv
Mest läst i kategorin
Recharge på Mestmotor.se berättar att de första leveranserna av Audis eldrivna suv startar i slutet av året.
Men det går alltså att förhandsboka bilen.
“Nedräkningen till Audis första helt eldrivna bil börjar nu på allvar. Vi tar ett stort steg in i en utsläppsfri framtid och vi har höga ambitioner – vi menar att kunden inte ska behöva kompromissa med prestandan för att ta ansvar för vår framtid”, säger Jörgen Wedefelt, försäljningschef på Audi Sverige, enligt Recharge, som berättar att Audi e-tron länge gått att förhandsboka på den norska marknaden.
Nu öppnar Audi alltså för samma sak i Sverige, och den som ångrar sig får enligt artikeln tillbaka sina pengar.
“Audi e-tron har tre elmotorer och blir därmed fyrhjulsdriven. Effekten kan “boostas” korta perioder till över 500 hästkrafter och vridmomentet är 800 Nm. 0–100 km/h går på 4,6 sekunder. Räckvidden ligger på “över 50 mil” enligt NEDC-körcykeln”, skriver Recharge, som konstaterar att Audis nya elsuv, enligt indikationer, bör få ett pris på 80.000 euro i Tyskland – dock är det ännu okänt vad bilen kommer att kosta i Sverige.
Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.
Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra bilförsäkringar.