Det skriver Nikkei Asian Review.
Nissan och Renault gör elbilar med Dongfeng


Mest läst i kategorin
Nissan och dess partner Renault ska genom ett joint venture med Dongfeng Motor Group börja designa och tillverka elbilar i Kina.
eGT New Energy Automotive som det nya samriskbolaget heter kommer att ha Dongfeng som största ägare med 50 procent. Nissan och Renault kommer att sitta på 25 procent vardera.
Den explosionsartade efterfrågan för miljöbilar i Kina och det stränga kravet på att möta kvoterna inom plug-in bilar har fått flera utländska aktörer att välja ingå samriskverksamheter.
Ford tillkännagav tidigare i år att man överväger att tillsammans med kinesiska Anhui Zotye Automobile börja tillverka elbilar i Kina under ett nytt varumärke.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Är du en bilentusiast som själv ser efter din bil? Hitta och jämför bildelar online från ledande tillverkare i vår svenska webbutik. Att köpa bildelar av hög kvalitet på nätet för alla fordonsmodeller är enkelt – vi hjälper dig att hitta rätt reservdelar med bara några få klick!









