Tesla har lanserat en budgetversion på sin Model 3 och börjat ta emot förbokningar, enligt ett inlägg på Twitter från vd Elon Musk.
Model 3 har fått en budgetvariant


Finwire
Uppdaterad: 19 okt. 2018Publicerad: 19 okt. 2018
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Musk uppgav att startpriset är 45 000 dollar, motsvarande 406 000 kronor, men att säljpriset går ned till cirka 35 000 dollar i Kalifornien efter avdrag för federala och delstatliga skatterabatter. Leveranserna väntas börja inom fyra månader.
Den nya Tesla-bilen har en motor, är bakhjulsdriven och kan klara av en körsträcka på 420 kilometer per laddning.
Det går att jämföra med ursprungsmodellen som kommer med dubbla motorer, är både fram- och bakhjulsdriven samt kan köra 500 kilometer på en laddning.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS