Dagens PS

Lyxbilshandlaren sålde Lamborghini till fel gäng

Lamborghini vill inte att deras bilar ska synas i fel sammanhang. (Foto: Saúl Bucio on Unsplash och Lamborghini)
Lamborghini vill inte att deras bilar ska synas i fel sammanhang. (Foto: Saúl Bucio on Unsplash och Lamborghini)
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud
Uppdaterad: 04 aug. 2025Publicerad: 04 aug. 2025

Lyxbilstillverkaren anklagar en av sina återförsäljare för att ha sålt dussintals fordon till mellanhänder, istället för direkt till konsumenter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ärendet har pågått i ett år, men nu ser en lösning ut att vara nära. Tillverkaren kräver nu mångmiljonbelopp, enligt Carscoops.

Lamborghini har nått en brytpunkt

Lyxbilstillverkare har länge brottats med utmaningen att hålla sina mest eftertraktade fordon i händerna på äkta entusiaster, snarare än snabbvinstdrivna återförsäljare. Nu befinner sig Lamborghini i en juridisk tvist som belyser exakt hur komplicerat detta kan vara.

Den italienska biltillverkaren har anklagat Gold Coast Exotic Imports, en återförsäljare i Illinois, för att ha brutit sitt avtal genom att sälja dussintals fordon till mäklare och mellanhänder, snarare än direkt till konsumenter.

Lamborghini Miura P400 (1968) (Foto: The Aurora)
Lamborghini Miura P400 (1968) (Foto: The Aurora)

Flippning av exklusiva bilar är inget nytt, men Lamborghini tycks nu ha nått en brytpunkt. Ärendet har varit aktivt sedan 2024, men kan närma sig en lösning genom en potentiell förlikning utanför domstol. Enligt Lamborghini tillåter deras avtal med Gold Coast endast försäljning till enskilda privatkunder eller andra auktoriserade återförsäljare.

I ett exempel sa återförsäljaren till Lamborghini att de hade sålt fordon till chefen för en kiropraktorklinik i Minnesota och en före detta professionell idrottare från Chicago. I verkligheten såldes bilarna enligt uppgift till mellanhänder som inte hade för avsikt att behålla dem.

Återförsäljaren hävdar att de inte gjort några fel. (Foto: Jeremy McGilvrey on Unsplash)
Återförsäljaren hävdar att de inte gjort några fel. (Foto: Jeremy McGilvrey on Unsplash)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Nöje & Underhållning

Peter Jöback bjuder hem publiken till sin egen trädgård

10 juli 2025

Misstänkta köpare och transaktioner

ANNONS

I ett annat fall rapporterades en Lamborghini ha sålts till någon som ‘tidigare erkänt sig skyldig i ett brottmål som involverade försäljning av lyxbilar till drogförsäljare och hallickar som ett medel för penningtvätt’.

Lamborghini säger sig ha hittat 32 transaktioner från bara 2023 där Gold Coast Exotic Imports sålde fordon till icke-privatkunder. Sedan 2019 hävdar biltillverkaren att de har betalat återförsäljaren mer än 42 miljoner svenska kronor i incitamentsbonusar.

De hävdar också att återförsäljaren krävde ‘svarta kickbacks från kunder som uppgick till miljontals kronor… för att gå med på att sälja exklusiva fordon i begränsad upplaga till dessa kunder’.

Lamborghini Lanzador (Foto: Lamborghini)
Lamborghini Lanzador (Foto: Lamborghini)

En juridisk strid om pengar och motiv

Gold Coast Exotic Imports har nekat anklagelserna men har misslyckats i sina försök att få fallet avvisat. Återförsäljaren hävdar att Lamborghini har undanhållit miljontals kronor för förbättringar av utställningslokalen, misslyckats med att ersätta dem för marknadsföringskostnader och hävdar att Lamborghini vill avsätta dess vd, den 81-årige Joseph Perillo Sr.

I en intervju sa U.S. District Judge Rebecca Pallmeyer att de två sidorna diskuterade en möjlig förlikning. En advokat för återförsäljaren tillade att ‘parterna samarbetar för att lösa alla anspråk, inklusive anspråk som väntar inför Illinois Motor Vehicle Review Board’.

Historien om Mercedes mest framgångsrika skapelse

Mercedes-Benz är ett av världens mest kända lyxbilsmärken, men deras framgång har aldrig enbart handlat om kvalitet. För att överleva måste man även sälja

Missa inte:

ANNONS

Smyger Mazda ut en sensationell modell i sin nya plan? Dagens PS

Sensationell dieselbluff kan kosta dig dyrt. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS